لیپوساکشن

لیپوساکشن

معرفی لیپوساکشن

گاهی اوقات حتی با شدیدترین رژیم‌های غذایی و تمرینات ورزشی، شخص به اندام ایده‌آل خود نمی‌رسد. بهترین نتیجه عمل لیپوساکشن در افرادی حاصل می‌شود که پوستی سفت و وزنی نزدیک به وزن ایده‌آل داشته و فقط در بعضی مناطق بدن دارای انباشتگی چربی هستند. لیپوساکشن فرآیندی است که چربی‌های انباشته شده در نواحی مختلف بدن را خارج می‌کند. روش لیپوساکشن برای درمان چاقی کل بدن توصیه نمی شود.

اگر بدن شما در نقاط خاصی مانند شکم، بازو ها،باسن، قفسه سینه، ران و گردن دارای حجم چربی انباشته است می توانید کاندیدی مناسب برای عمل لیپوساکشن باشید

چرا لیپوساکشن

لیپوساکشن را نمی توان روشی برای کاهش وزن نام برد و بهترین گزینه برای کم کردن وزنتان قطعا ورزش و رژیم غذایی مناسب است اما لیپوساکشن زمانی برای شما مناسب است که می خواهید با استخراج چربی های جمع شده در نقاط خاص فرم بدنی مناسب تر و پوستی صاف تر را تجربه کرده و اعتماد به نفس بهتری بگیرید.

قطعا برخی افراد به دلایل گوناگون گزینه ورزش و رژیم غذایی جوابگوی کاهش وزن و ایجاد تناسب اندام نبوده و لیپوساکشن می تواند به عنوان یک متد مناسب برای آنها باشد.

لیپوساکشن همچنین می تواند گزینه ای مناسب برای افرادی باشد که قصد کوچک کردن سینه و یا درمان ژنیکوماستی را دارند.

در زمان اضافه وزن سلول های چربی در اندازه و حجم افزایش می یابند، لیپوساکشن تعداد سلول های چربی را در یک ناحیه خاص کاهش می دهد. مقدار چربی برداشته شده به ظاهر ناحیه و حجم چربی بستگی دارد. تغییرات حاصل شده معمولا به طور کل دائمی هستند.

لیپوساکشن چگونه انجام می شود

لیپوساکشن تقریباً در تمامی نواحی بدن قابل انجام است. در طی جراحی لیپوساکشن، چند سوراخ کوچک حدوداً ۱ الی ۲ میلی‌متری در ناحیه تحت درمان ایجاد شده و مایع مخصوص ساکشن در محل تجمع چربی ها تزریق می‌گردد. سپس بر اساس قطر چربی‌ها، حالت پوست و منطقه تحت درمان، چربی ناحیه توسط کانولاهای مخصوص به قطعات کوچک شکسته شده و خارج می‌شود. انجام لیپوساکشن به طور همزمان در چند منطقه از بدن امکان‌پذیر است. در ارتباط با لیپوساکشن باید آگاهی داشت که نحوه شکستن چربی در تکنیک‌های مختلف، متفاوت است ولی تخلیه چربی‌های شکسته شده در همه آن‌ها به یک روش انجام می‌پذیرد.

این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شده و مدت زمان آن بر مبنای حجم چربی، منطقه تحت درمان، و تکنیک مورد استفاده متفاوت است. در حالت کلی این عمل بین 1 تا 5 ساعت به طول می انجامد

با توجه به سال‌ها تحقیق، کار و تجربه اینجانب و شرکت در بسیاری از کنگره‌های بین‌المللی، و پیشرفت تکنولوژی پیکرتراشی، روش ویزر لیپو و پال را به کار می‌برم.

انواع تکنیک های عمل لیپوساکشن

 1. روش کلاسیک (SAL: Suction Assisted Lipectomy)
 2. روش لیپوماتیک امریکائی (PAL: Power Assisted Lipectomy)
 3. روش اولتراسونیک (UAL: Ultrasound Assisted Lipectomy)

ریسک ها و خطرات احتمالی

این عمل نیز مانند عمل های دیگر ممکن است با عوارضی مانند خونریزی حین عمل، واکنس منفی به بیهوشی را به همراه داشته باشد و همچنین موارد زیر از ریسک های لیپوساکشن تلقی می شود.

 1. تغییرات و خاصیت ارتجاعی شدن پوستتان به دلیل حذف نامتقارن و ناهموار چربی و همچنین ترمیم غیر عادی آن و البته امکان آسیب زیر پوستی ناشی از کار گذاشتن لوله (کانولا) که در زمان لیپوساکشن استفاده می شود.
 2. تجمع مایع زیر پوست که ممکن است با سوزن نیاز به تخلیه پیدا کند.
 3. آمبولی چربی تکه شده که ممکن است جدا شده و در یک رگ خونی گیر کنند و در ریه‌ها جمع شوند یا به مغز بروند. که البته این یک مورد اورژانس است.
 4. اگر جراح روی سطوح بزرگتر بدن شما کار کند یا چندین روش را در طول یک عمل انجام دهد، خطرات عوارض افزایش می یابد.
 5. مشکلات قلبی و کلیوی که ناشی از تغییر سطح مایعات در حین تزریق و ساکشن می تواند تبدیل به یک اتفاق بد شود.
 6. از موارد نادر نیز می توان به عفونت های پوستی که خطرات جبران ناپذیری را به همراه دارد.
 7. بی حسی و از دست دادن لامسه به صورت دائمی در زمانی که امکان آسیب به یک ناحیه عصبی وجود داشته باشد.
 8. عوارض کلی مانند کبودی، درد، شل شدن پوست، تورم در ناحیه عمل

مراحل قبل از عمل لیپوساکشن

لیپوساکشن یک عمل کاملا زیبایی بوده و هدف شما باید از این عمل مشخص و روشن باشد. یادتان باشد که حتما ارزیابی کنید که متخصص و جراحتان دارای سابقه و رزومه مشخص در این حوزه بوده و از دانش های روز با اطلاع باشد.

جراح متخصص لیپوساکشن شما را ارزیابی عمومی کرده و آزمایش هایی را برایتان مشخص می کند، و همچنین توصیه در مورد برخی داروهای رقیق کننده خون و … که می تواند انجام عمل را با تاخیر مواجه کرده را انجام می دهد. همچنین بسته به نوع و حجم جراحی شما امکان عمل در مطب یا بیمارستان را برایتان شرح می دهد.

همچنین شما می بایست 1 ماه قبل از عمل از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کرده و همچنین وزن شما باید در منطقه و حد پایدار و با ثبات باشد.

دوران بهبودی و نقاهت لیپوساکشن

بعد از عمل احتمال درد تورم کبودی و حتی خونریزی برای شما وجود دارد که با مسکن، آنتی بیوتیک یا مراجعه به پزشک مشکل رفع می گردد. احتمال باز بودن محل برش برای شما امکان داشته و شاید پزشک از شما بخواهد در آن زمان از لباس های تنگ و فشرده استفاده نمایید.

مدت زمان بازگشت به شرایط و فعالیت بدنی طبیعی نیاز به مشورت پزشک داشته و برای افراد مختلف یکسان نمی باشد. همچنین باید در نظر داشته باشید تا مدت 2 ماه از فعالیت های سنگین خودداری نمایید.

شما احتمالا از یک تخلیه کننده به نام درن که در محل برش به منظور جمع کردن خون آبه ناشی از جراحی هست به صورت موقتی استفاده خواهید کرد.

روز بعد از عمل لیپوساکشن می‌توانید استحمام کنید. بر اساس وسعت و تعداد مناطق تحت ساکشن، می‌توانید بعد از چند روز تا یک هفته به کار خود بازگردید. حداقل ۲ تا ۳ هفته از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی خودداری کنید. بین ۳ الی ۴ هفته گن مخصوص بپوشید تا به بهبودی سریع تر شما و دستیابی به نتیجه نهایی کمک کند.

نتایج عمل لیپوساکشن

نتیجه این عمل شگفت انگیز است و در صورتی که متقاضی روش و سبک صحیح برای ورزش و رژیم غذایی خود داشته باشدبه صورت دائمی خواهد بود. شما بعد از لیپوساکشن ناحیه مورد نظر دیگر از تجمع چربی ها اثی نخواهید دید و می توانید اندامی زیباتر و جوان تر داشته باشید. همچنین این عمل می تواند سلامتی شما را نیز تا حدی مشخص تضمین کرده و اعتماد ب نفس شما را افزایش دهد.

 

سوالات متداول

شرایط یک پزشک و متخصص مجرب لیپوساکشن پیدا کنیم.

شرط اصلی یک پزشک حاذق و جراح متخصص داشتن سابقه، رزومه مشخص، برد تخصصی و ارائه اطلاعات صحیح به بیمار است. شما می توانید با درخواست اطلاعات بالا از جراحتان نسبت به دانش او اعتماد مناسب به دست آورید

آیا لیپوساکشن بهترین روش برای لاغری است؟

روش های کاهش وزن و لاغری دارای متدهای مختلفی بوده که با مشاوره و نظر پزشک تعیین می شود. البته لیپوساکشن بهترین روش نبوده ولی برای حذف چربی های ناحیه مشخص بهترین گزینه است.

هزینه عمل جراحی لیپوساکشن چقدر است؟

این عمل بسته به نوع تکنیک، حجم چربی در بدن، ناحیه تجمیع آن، دستمزد جراح، هزینه های بیمارستان و آزمایشات دارای نوسان بوده ولی شما می توانید قبل از عمل و در مرحله ویزیت این عدد را تا حدی به دست آورید

شما اینجا هستید

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

خدمات
جستجو
Search