کوچک کردن سینه

کوچک کردن سینه

ماموپلاستی- کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن و همچنین برداشتن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه را ماموپلاستی می گویند و برای افرادی که فرم سینه بزرگ دارند، مناسب است.

فرم و سایز سینه در خانم ها مختلف بوده و هر کس بنا به سلیقه خود ملاک سینه خود را در نظر می گیرد. نکته مهم در افرادی است که سایز پستان آنها باعث ناراحتی در سایر اندام ها و نقاط بدنشان مانند آسیب به مهره گردن، کمر درد، و درد های مربوط به شانه و حتی زمینه ساز ابتلا به سرطان پستان می شود.

در تکنیک ماموپلاستی علاوه بر کاهش حجم سینه، شکل زیباتر و متناسب‌تری به سینه داده می‌شود. طی جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه، در صورت نیاز امکان کوچک کردن هاله دور سینه نیز وجود دارد. و همچین جراحی کوچک کردن سینه می تواند به بهبود تصویر شما از خود و توانایی شما برای شرکت در فعالیت های اجتماعی و فیزیکی کمک کند.

 

اگر قصد جراحی کوچک کردن سینه را دارید، با یک  فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشورت کنید. مهم است که بدانیم جراحی کوچک کردن سینه شامل چه چیزی است – از جمله تکنیک عمل جراحی،خطرات و عوارض احتمالی ،هزینه ها و همچنین انتظارات واقع بینانه را تعیین کنیم.

دیدگاه های تاریخی

اولین روش های ثبت شده برای کاهش سینه های بیش از حد بزرگ در زنان توسط جراحان فوق تخصص ترمیمی و زیبایی در دو دهه آخر قرن نوزدهم ایجاد شد.

همانند بینی، جراحی کوچک کردن سینه نیز منشأ خود را در تلاش برای تغییر ویژگی‌های بیرونی برای مقبول‌تر کردن فرد از نظر نژادی و اجتماعی داشت.

همچنین تصور می شد اندازه سینه عامل تعیین کننده مهمی در طبقه اجتماعی است که فرد به آن تعلق دارد و تلاش برای تغییر یا کاهش اندازه سینه برای کمک به همسان سازی در یک طبقه اجتماعی خاص، به ویژه در کشورهایی مانند برزیل، که دارای فرهنگ و نژادی مخلوط در جامعه  می باشد.

در اواخر قرن نوزدهم بود که مفهوم “سینه طبیعی” به تدریج تکامل یافت.

تنها در دهه اول قرن بیستم بود که دکتر هیپولیت مورستین  و دکتر یوجین هلندر کوچک کردن زیبایی سینه را انجام دادند و یک روش برداشتن غده جانبی با بسته شدن مورب ال شکل را توصیف کردند.

با این حال، در دهه 1930، کوچک کردن سینه به طور کامل از حوزه جراحی ترمیمی به جراحی زیبایی تعمیم یافت.

دکتر تورک اولین کسی بود که از پیوند ازاد نوک پستان در موارد بزرگی شدید پستانها حمایت کرد.

دکتر شوارتزمن روشی را توصیف کرده بود که در آن نوک پستان و هاله ی آرئول بر اساس ساقه داخلی منتقل می شد. این یک پیشرفت بزرگ بود که در آن خون رسانی به ناحیه نوک پستان بر اساس یک پدیکول پوستی بود.

دکتر کورتیس در مجموعه ای از مقالات لیپوساکشن را به تنهایی به عنوان وسیله ای برای کاهش حجم سینه پیشنهاد کرد.

کوچک کردن سینه تنها با اسکارهای کوتاه عمودی یک هدف بسیار برجسته در جراحی کوچک کردن سینه بوده است و تلاشهای پزشکان برجسته ای مثل دکتر  آری لاسوس، دکتر مادلین لژور  و دکتر هال فایندلی همگی سهم قابل توجهی در این جراحی داشته اند.

جامعه پزشکی و بیماران باید قدردان این پزشکان برجسته باشد.

ماموپلاستی کوچک کردن سینه دکتر غلامحسین غرابی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی، برداشتن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه است و این جراحی برای افرادی که فرم سینه بزرگ دارند، مناسب است.

الزامات کوچک کردن سینه ایده آل

 • سینه ها باید متناسب با سایر قسمت های بدن به حالت جوانی و طبیعی جراحی شوند.
 • دو سینه باید متقارن باشند.
 • نوک پستان و هاله ان باید به محل مناسبی منتقل شوند.
 • خون رسانی به نوک پستان و آرئول نباید به خطر بیفتد.
 • عملکرد سینه باید حفظ شود.
 • جای زخم ها نباید از طریق لباس های معمولی قابل مشاهده باشند یا بالای هاله سینه باشند.
 • این عمل باید برای همه اشکال بدشکلی قابل اجرا باشد.
 • روش باید یک عملیات یک مرحله ای باشد.
 • جهت کاهش عوارض احتمالی ،جراحی توسط یک جراح قابل اعتماد وفوق تخصص کار بلد انجام پذیرد.

چرا جراحی سینه (ماموپلاستی)

سایز سینه در افرد مختلف بنا به شرایط، ژنتیک و نوع رژیم غذایی دارای اندازه های متفاوتی است و برخی افراد فرم سینه بزرگ را ایده آل می دانند. اما مشکلاتی که بزرگی سینه می تواند برای افراد ایجاد کند عمدتا فراوان بوده و بهترین راه گزینه ماموپلاستی و جراحی سینه است.

 از مشکلات ناشی از بزرگی پستان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دردهای مزمن در ناحیه کمر، شانه، گردن و ستون فقرات
 • تحریک شدن پوست یا بثورات مزمن در ناحیه زیر پستانها
 • محدودیت در فعالیتهای بدنی
 • مشکلات مربوط به پوشش لباس و سوتین
 • پایین آمدن اعتماد به نفس و محدودیت در روابط عمومی افراد
 • زمینه ایجاد و بروز سرطان سینه

آناتومی مرتبط با جراحی پستان

 مهمترین جنبه آناتومی جراحی پستان، درک جریان خون و تامین عصب کمپلکس آرئول و نوک سینه است.

درک و شناخت این اناتومی توسط جراح موجب می گردد از عواض ناخواسته و خطرناک به شدت جلو گیری شود.

 شریان پستانی داخلی، شریان بین دنده ای و شریان توراسیک جانبی خونرسانی پستان را تامین می کنند.

شریان پستانی داخلی حدود 60 درصد خون رسانی به پستان را بر عهده دارد، ساقه میانی یا سوپر مدیال بر اساس شاخه های سوراخ کننده قدامی این رگ به ویژه 2 و 3 است که با شاخه های شریان توراسیک جانبی آناستوموز می شود.

شریان قفسه سینه جانبی حدود 30 درصد از خون رسانی به پستان را تامین می کند، شاخه ها به صورت استنباطی و با شاخه های شریان های پستانی داخلی و بین دنده ای آناستوموز می کنند.

شریان های بین دنده ای، سوم، چهارم و پنجم، کم اهمیت ترین شریان های تامین کننده پستان هستند.شریانهای چهارم و پنجم بین دنده ای مسئول زنده ماندن ساقه تحتانی پستان هستند.

تامین عصب حسی به مجموعه آرئول نوک پستان از چهارمین شاخه بین دنده ای جانبی می آید که از طریق چهارمین فضای بین دنده ای به صورت جانبی وارد می شود و به مدت چند سانتی متر در زیر فاسیای عمقی می رود.

سپس از طریق بافت پستان به سمت بالا حرکت می کند تا نوک پستان-آرئول را تامین کند. مقداری احساس نیز توسط شاخه های بین دنده ای جانبی 3 و 5 در ناحیه سینه جانبی و شاخه های 3 تا 5 قدامی اعصاب بین دنده ای ایجاد می شود.

انواع ماموپلاستی( کوچک کردن سینه)

ماموپلاستی کوچک کردن سینه دکتر غلامحسین غرابی
کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی، برداشتن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه است و این جراحی برای افرادی که فرم سینه بزرگ دارند، مناسب است.

هنگام برنامه ریزی برای کوچک کردن سینه، درک این نکته مهم است که الگوی برداشتن پوست و قرار دادن ساقه پستان دو چیز کاملاً متفاوت هستند.

بیشتر الگوهای برداشتن پوست را می توان با بیشتر الگوی پایه های پستان ترکیب کرد.

با این حال، ساقه تحتانی بیشتر با برداشتن پوست  تی  معکوس و ساقه فوقانی یا پایه فوق مدیال با برداشتن عمودی پوست همراه می باشد.

انواع تکنیکها مامو پلاستی بر مبنای الگوی انتخاب پایه نسج پستان به صورت ذیل است:

 • دوپایه ای افقی
 • دوپایه ای عمودی
 • ساقه تحتانی
 • پدیکول فوقاتی
 • پایه مرکزی
 • ساقه جانبی
 • پایه داخلی
 • برداشتن T معکوس (الگوی عاقلانه)
 • برداشتن عمودی
 • برداشتن دور هاله ای
 • برداشتن جانبی پوست
 • الگوی بدون اسکار عمودی
 • فقط لیپوساکشن

الگوی دوپایه ای افقی

در این الگو خون از هر دو طرف می آید، ساقه پوستی برای حفظ زنده ماندن نوک ناحیه آرئول کافی است، اما باعث جمع شدن نوک پستان و گنجاندن عنصر غده در ساقه باعث ایجاد مشکل در داخل پایه پستان می شود.

دوپایه ای عمودی

برای مدت طولانی بسیار محبوب بود زیرا خون رسانی خوبی را فراهم می کرد و همچنین به راحتی جاگذاری می شد.

ساقه تحتانی

ساقه پایین برای حفظ کمپلکس آرئول نوک پستان کافی بود و همچنین مزایای دیگری داشت – گردش خون خوب، احساس خوب و امکان شیردهی. در نتیجه جایگزین دوپای عمودی شد.

پدیکول فوقانی

ساقه سوپریور گردش خون خوبی دارد اما به راحتی داخل آن نمی شود و برای قرار گرفتن بهتر باید نازک شود.  با این روش ماموپلاستی تغذیه با شیر مادر دیگر امکان پذیر نیست.

پایه مرکزی

مامو پلاستی بروش ساقه مرکزی اصلاح تکنیک ساقه تحتانی با برداشتن پل پوستی است. منبع خون یکسان است – و تخلیه خون وریدی نیاز به پل پوستی ندارد .

 با این حال باید در مورد آسیب های برشی به ساقه در پایه آن روی عضلات سینه ای بسیار مراقب بود.

 در این روش کوچک کردن سینه حس و پتانسیل شیردهی را حفظ می کند.

 

ساقه جانبی

در این روش جراحی ،جاگذاری پدیکول راحت‌تر است، همچنین بر پایه سوراخ‌کننده‌های شریان سینه‌ای جانبی قابلیت زنده‌ مانی خوبی دارد.

پایه داخلی

مشابه ساقه جانبی، پس از درک این موضوع که حس و خونرسانی خوبی دارد و نسبتاً به راحتی می توان آن را در محل مناسب قرار داد، رایج شده است.

برداشتن T معکوس (الگوی عاقلانه)

این برای سینه های بسیار بزرگ و بیمارانی که کاهش وزن زیادی با پوست اضافی دارند مناسب است.

معمولاً با ساقه تحتانی همراه است اما می تواند با ساقه های دیگر نیز ترکیب شود.

بسیار مهم است که بدانیم شکل دادن به سینه به الگوی پوست بستگی دارد.

برداشتن عمودی

الگوی برداشتن عمودی از ستون های پارانشیم باقیمانده سینه برای شکل دادن به پوست و همچنین بالا نگه داشتن پستان استفاده می کند. می توان از آن برای موارد مختلفی استفاده کرد به جز سینه های بسیار بزرگ که نیاز به تغییراتی دارد. برای کاهش بزرگتر ممکن است لازم باشد یک T یا L کوچک برای برداشتن پوست اضافی در ناحیه زیر پستانی اضافه شود.

برداشتن دور هاله ای

این روش برای برداشتنهای کوچک نسج پستان مفید است اما  نیاز به بخیه مخصوص و دائمی دارد.

برداشتن جانبی پوست

این طرح از اسکار بد شکل داخلی  که اغلب در برش‌های T معکوس دیده می‌شود جلوگیری می‌کند، اما در صورت برداشتن‌ حجم بیشتر نسج پستان، سینه‌ها به سمت داخلی جابجا می‌شوند و غیر زیبا می گردد.

الگوی بدون اسکار عمودی

در این  روش وچک کردن پستان ساقه پایه پایین تر و گسترده است.

سینه تمایل به صاف بودن دارد و فاقد پری قطب فوقانی است. اسکار همچنین تمایل دارد که بافت سینه را به سمت پایین بکشد.

فقط لیپوساکشن

این روش برای سینه های افتاده متجمع از  چربی مناسب است. متکی بر خاصیت ارتجاعی و جمع شدن پوست است. احتمال حفظ حس نوک پستان و پتانسیل شیردهی بیشتر است اما برای درمان ژیگانتوماستی در نوجوانان مناسب نیست.

برش ها در کجا قرار می گیرند؟

 رایج ترین روش کوچک کردن سینه ها شامل سه برش است.

 یک برش در اطراف آرئول ایجاد می شود.

دیگری به صورت عمودی از لبه پایین هاله به سمت چین زیر سینه می رود.

برش سوم از منحنی طبیعی چین سینه پیروی می کند.

پس از برداشتن بافت اضافی سینه، چربی و پوست، نوک پستان و آرئول به موقعیت بالاتری منتقل می شوند. هلال سینه که در سینه های بزرگ معمولاً کشیده شده است نیز از نظر اندازه کاهش می یابد.

 پوستی که قبلا بالای نوک پستان قرار داشت به سمت پایین و کنار هم قرار می گیرد تا شکل سینه را تغییر دهد.

 یکی از روش‌های رایج کوچک کردن سینه، بافت، چربی و پوست اضافی سینه را از طریق برش‌های نشان داده شده حذف می‌کند.

 نوک پستان و آرئول به بافت زیرین چسبیده باقی می مانند اما به موقعیت بالاتری منتقل می شوند. اندازه آرئول اغلب در همان زمان کاهش می یابد.

نوک سینه‌ها و آرئول‌ها به بافت زیرین چسبیده می‌مانند و این باعث می‌شود خونرسانی و معمولاً احساس حفظ شود. توانایی شیردهی نیز ممکن است با این روش حفظ شود، اگرچه نمی توان تضمین کرد.

پوستی که قبلاً بالای نوک پستان قرار داشت به سمت پایین و کنار هم کشیده می شود تا شکل سینه را تغییر دهد.

آیا کوچک کردن سینه برای من مناسب است؟

هیپرتروفی غول پیکر باکره وضعیتی است که در آن دختران جوان در دوران بلوغ، سینه های حجیمی دارند که نسبت به بقیه بدن آنها نامتناسب است. این بیماران از مشکلات روانی عمده رنج می برند و کانون شوخی های بی رحمانه هستند،  پستانهای انها در لباس های معمولی نمی گنجند و همچنین برای شرکت در فعالیت های ورزشی مشکل دارند. آنها همچنین درد مزمن شانه، کمر و سینه را تجربه می کنند.

زنان بعد از بچه دار شدن معمولاً علاقه بیشتری به اصلاح افتادگی پستان  پس از شیردهی دارند، همچنین تمایل به پری قطب خالی بالای سینه و رهایی از علائم ناشی از سنگینی سینه دارند.

اگر مشخص شود که سینه‌ها عمدتاً چربی هستند، می‌توان برخی از این موارد را تنها با لیپوساکشن درمان کرد.

زنان بعد از یائسگی این بیماران معمولاً برای تسکین علائم مربوط به سینه های بزرگ و سنگین نیاز به کوچک کردن سینه دارند. اینها معمولاً کاهش زیادی در اندازه فنجان دارند.

اگر می‌خواهید ظاهر خود را تغییر دهید یا اگر سینه‌های بزرگی دارید که باعث ایجاد یا کمک به موارد زیر می‌شود، ممکن است ماموپلاستی  یاکوچک کردن پستانها را در نظر بگیرید:

شما از نظر جسمی سالم هستید.

شما انتظارات واقع بینانه ای دارید.

شما از این احساس که سینه هایتان بیش از حد بزرگ شده اند، آزارتان می دهد.

سینه هایی دارید که فعالیت بدنی شما را محدود می کند.

کمردرد، شانه درد و گردن درد  ناشی از وزن سینه‌هایتان را تجربه می‌کنید.

شما از بند سینه بند، فرورفتگی روی شانه دارید.

عفونت های پوستی مزمن زیر چین سینه دارید.

چه بخواهید ناراحتی را از بین ببرید و چه بخواهید سینه های خود را برای ظاهری دلپذیرتر تغییر شکل دهید، کوچک کردن سینه می تواند کمک کند.

روش انجام و مراحل عمل ماموپلاستی
ماموپلاستی کوچک کردن سینه دکتر غلامحسین غرابی
کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی، برداشتن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه است و این جراحی برای افرادی که فرم سینه بزرگ دارند، مناسب است.

تکنیک‌های متعددی برای جراحی کوچک کردن سینه وجود دارد. طی سال ها آموزش و تجربه آموخته‌ایم که هر بیمار با توجه به آناتومی بدن، قوام پوست و نسج زیر جلدی، قوام پستان و حجم پستان، تکنیک مخصوص به خود را نیاز دارد.

در بعضی بیماران، برش جراحی در ناحیه دور سینه انجام می‌گیرد و در برخی دیگر این برش به صورت عمودی تا زیر سینه ادامه می‌یابد. سپس بافت‌های اضافه سینه خارج شده و سینه در قسمت بالاتری قرار می‌گیرد.

عمل جراحی کوچک کردن سینه امری است که می بایست با نظر و تاییده متقاضی صورت پذیرد. این عمل به واسطه اینکه در دسته عمل های زیبایی قرار گرفته این فرد است که باید تعیین کند می خواهد فرم سینه بعد از عمل به چه شکل درآید.

 بعد از گرفتن نظر بیمار و مشاوره از جراح متخصص ماموپلاستی از طریق یکی از سه روش زیر جراحی ماموپلاستی بر روی پستان صورت می پذیرد.

ماموپلاستی از طریق برش در اطراف نیپل (هاله پستان)

ماموپلاستی اسکار عمودی

ماموپلاستی به روش الگوی لنگر یا شکل T

بیماران با سینه های بسیار بزرگ ممکن است به جراحی پیچیده تری نیاز داشته باشند. جراح ممکن است قبل از کوچکتر کردن هاله سینه (ناحیه تیره تر اطراف نوک پستان) و نوک پستان را بردارد و بعد از کوچک شدن سینه دوباره آنها را بچسباند.

بعد از برش ناحیه مورد نظر و تغییر سایز مورد نظر و فرم دهی سینه از طریق بخیه بروش پلاستیک به هم متصل می شود. قابل ذکر است که این عمل به صورت سر پایی بوده و با شرایط بیهوشی عمومی انجام می پذیرد.

مدت زمان عمل جراحی کوچک کردن سینه بر اساس تکنیک مورد استفاده، متغیر است ولی به طور معمول این جراحی حدود سه الی پنج ساعت به طول می‌انجامد.

 

مراحل قبل از عمل ماموپلاستی

اولین قدم برای انجام چنین عملی انتخاب یک جراح فوق تخصص پلاستیک و ماموپلاستی با تجربه  است.

هنگام انتخاب یک جراح پلاستیک  برای کوچک کردن سینه، به یاد داشته باشید که تجربه جراح و راحتی شما با او به اندازه هزینه نهایی کوچک کردن سینه مهم است.

کوچک کردن سینه را می توان در هر سنی انجام داد، اما جراحان پلاستیک معمولاً توصیه می کنند تا زمانی که رشد سینه متوقف شود صبر کنید.

زایمان و شیردهی ممکن است اثرات قابل توجه و غیرقابل پیش بینی بر اندازه و شکل سینه های شما داشته باشد، با این وجود، بسیاری از بانوان تصمیم می گیرند قبل از بچه دار شدن، سینه را کوچک کنند و احساس می کنند که بعداً می توانند تغییرات بعدی را برطرف کنند.

 اگر در آینده قصد شیردهی دارید، باید قبل از جراحی با من در میان بگذارید. این به من کمک می کند تا تکنیک مناسب را برای شما انتخاب کنم.

در طول مشاوره کوچک کردن سینه خود آماده باشید که در موارد ذیل اگاهی داشته باشید:

 از شما در مورد اندازه سینه مورد نظرتان و همچنین هر چیز دیگری در مورد سینه هایتان که دوست دارید بهبود پیدا کند، سوال می شود. این به من کمک می کند تا انتظارات شما را درک کنم و تعیین کنم که آیا می توان به طور واقعی به آنها دست یافت یا خیر.

چرا می خواهید جراحی کنید، انتظارات و نتیجه دلخواه شما چیست؟

شرایط پزشکی، آلرژی دارویی و درمان های پزشکی قبلی شما چگونه بوده است؟

استفاده از داروهای فعلی، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو و داروها چیست؟

سابقه خانوادگی سرطان سینه و نتایج هر گونه ماموگرافی یا نمونه برداری قبلی چگونه است؟

دکتر غلامحسین غرابیفوق تخصص جراحی پلاستیک زیبایی همچنین:

وضعیت سلامت عمومی شما و هرگونه شرایط سلامتی یا عوامل خطر قبلی را ارزیابی می کند.

سینه های شما  را معاینه و ممکن است اندازه و شکل آنها، کیفیت پوست، محل قرارگیری نوک سینه ها و آرئول ها را اندازه گیری نماید.

برای  بررسی بیشتر و پرونده پزشکی خود عکس می گیرد.

در مورد نتایج احتمالی عمل کوچک کردن سینه و هرگونه خطر یا عوارض احتمالی صحبت کند.

در مورد استفاده از بیهوشی در طول عمل  برای کوچک کردن سینه با شما صحبت کند.

 بعد از بررسی شرایط عمومی شما  توسط جراح پلاستیک  ممکن است از شما خواسته شود:

آزمایش خون یا ارزیابی پزشکی انجام دهید.

اگر داروهای خاصی مصرف می کنید، داروهای فعلی خود را تنظیم کنید.

یک سونو گرافی یا  ماموگرافی پایه قبل از جراحی و یک ماموگرافی دیگر یک سال  بعد از جراحی برای کمک به تشخیص هرگونه تغییر آتی در بافت سینه خود انجام دهید.

 حداقل چهار هفته قبل از جراحی کوچک کردن سینه، سیگار را به خوبی ترک کنید.

از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی خودداری کنید زیرا می توانند خونریزی را افزایش دهند.

همچنین باید مدنظرتان باشد که موارد زیر را قبل از جراحی رعایت کنید.

دو هفته مانده به عمل از مصرف مشروبات پرهیز کنید. داروهای ضد انعقاد خون استفاده نکنید.

جراح پلاستیک شما همچنین در مورد محل انجام عمل شما صحبت خواهد کرد. جراحی کوچک کردن سینه ممکن است در یک مرکز جراحی سرپایی معتبر  یا یک بیمارستان انجام شود.

تصمیم برای انجام جراحی کوچک کردن سینه بسیار شخصی است.

 شما باید تصمیم بگیرید که آیا مزایا ی عمل جراحی پستان به اهداف شما نزدیک است ؟

 آیا خطرات جراحی کوچک کردن سینه و عوارض احتمالی قابل قبول است یا خیر؟

جراح پلاستیک و یا کارکنان جراحی پلاستیک شما  را با جزئیات خطرات مرتبط با جراحی اگاه و توضیح خواهند داد.

از شما خواسته می شود تا فرم های رضایت نامه را  بدقت مطالعه و امضا کنید تا اطمینان حاصل شود ، عمل جراحی  و خطرات یا عوارض احتمالی را کاملاً درک می کنید.

به یاد داشته باشید حداقل 8 ساعت قبل از جراحی از خوردن و اشامیدن بپرهیزید و در روز جراحی غذای سنگین مصرف نکنید.

در صورت بستری شدن در روز جراحی در بیمارستان و هنگام ترخیص  همراه داشته باشید.

آگاه باشید که:

کاهش قابل توجه حجم پستان ها  می تواند شکل و ظاهر سینه های شما را تغییر دهد.

جای زخم و احتمالاً از دست دادن یا تغییر حس نوک پستان وجود خواهد داشت.

سینه‌های شما می‌توانند بعد از جراحی از نظر اندازه و شکل تغییر کنند به عنوان مثال، در صورت اضافه یا کاهش وزن، ممکن است اندازه آنها افزایش یا کاهش یابد.

سینه ها به مرور زمان و با گذشت سن تمایل به افتادگی دارند.

سینه‌های شما در دوران بارداری بزرگ‌تر می‌شوند و ممکن است نتوانید بعد از جراحی شیر بدهید بنابراین ممکن است لازم باشد صبر کنید تا مطمئن شوید که دیگر نمی‌خواهید بچه دار شوید.

جایگزین های جراحی کوچک کردن سینه

اقدامات زیر ممکن است کمک کند:

 • اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن گاهی اوقات می تواند به کاهش بافت چربی در سینه شما کمک کند.
 • برای بسیاری از خانم هایی که مشکلات ناشی از سینه های بزرگ دارند، استفاده از یک سوتین  حرفه ای با اندازه مناسب می تواند ناراحتی را کاهش دهد.
 • تمرینات فیزیوتراپی گاهی می تواند به درد ناشی از بزرگی سینه کمک کند.
 • حمایت روانشناختی و درمان – اگر سینه های بزرگ شما باعث مشکلات عاطفی یا روانی شود، این می تواند کمک کند.
ماموپلاستی درمانی
ماموپلاستی کوچک کردن سینه دکتر غلامحسین غرابی
کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی، برداشتن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه است و این جراحی برای افرادی که فرم سینه بزرگ دارند، مناسب است.

بسته به معیارهای واجد شرایط بودن که توسط هیئت های پزشکی تعیین می شود، تامین هزینه  جراحی کوچک کردن سینه در بیمه ها متفاوت است.

برخی از بیمه ها به هیچ وجه هزینه جراحی کوچک کردن سینه را تامین نمی کنند، و برخی دیگر به صورت انتخابی در صورتی که معیارهای خاصی را داشته باشید،هزینه  آن را تامین می کنند.

به طور کلی، اگر مشکلات ناشی از داشتن سینه های بسیار بزرگ داشته باشید، ممکن است پرداخت تمام و یا بخشی از هزینه جراحی کوچک کردن پستان شما توسط شرکتهای بیمه در نظر گرفته شوید مانند:

 • كمر درد ناشی از ژیگانتوماستی
 • درد شانه یا گردن
 • تحریک پوست
 • بثورات و عفونت های پوستی زیر سینه ها
 • شیارهای روی شانه ها ناشی از فشار زیاد سینه بند حاصل بزرگی زیاد پستان
 • پریشانی روانی، مانند عزت نفس پایین یا افسردگی
 • ناتوانی در ورزش یا شرکت در ورزش
 • عدم شرکت در مناسبت های اجتماعی دلیل بزرگی شدید سینه ها
مزایا و معایب ماموپلاستی

از مزایای جراحی کوچک کردن پستان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • رهایی از علائم فیزیکی ناشی از وزن بیش از حد سینه‌های بزرگ
 • بهبودی درد پشت، گردن یا شانه ناشی از وزن سینه شما
 • جراحی کوچک کردن سینه های حجیم ناراحتی را کاهش داده و ظاهر را بهبود می بخشد.
 • جراحی کوچک کردن سینه به بهبود تصویر خود و توانایی شرکت در فعالیت های بدنی کمک می کند.

از معایب جراحی کوچک کردن سینه موارد ذیل است:

 • مشکلات شیردهی
 • عوارض مرتبط با جراحی

دوره مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

 موارد عمومی که باید دوره بعد از عمل جراحی مامو پلاستی رعایت کنید به شرح زیر است:

 • شما در همان روز جراحی از رختخواب بیرون می آیید و قادر به راه رفتن هستید.
 • پس از دو هفته فعالیت های سبک انجام می دهید.
 • شما می توانید شش هفته دیگر به ورزش عادی برگردید.
 • اکثر بیماران بسته به شغل خود حداقل دو هفته بعد از عمل مرخصی می گیرند.
 • سینه های شما تا چند هفته بعد از عمل درد و تورم خواهند داشت.
 • برای چند هفته وسایل سنگین بلند نکنید .
 • حداقل تا دو هفته از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • بعد از عمل جراحی و ترخیص از بیمارستان به نکات پزشک و داروهایی که تجویز کرده است دقت نموده و مصرف دقیق نمایید.
 • حداقل دو هفته اول بعد از عمل تی شرت و بلوز گشاد و راحت بپوشید.
 • بهتر است بعد از 2 روز بعد از عمل ماموپلاستی استحمام نمایید ،پانسمان محل جراحی را برداشته و زخم خود را حین استحام با شامپوی خنثی بشویید.
 • ترجیحا بمدت یک هفته محل برش جراحی را پانسمان نمایید و این پانسمان را هر 48 ساعت تعویض نمایید.
 • از سوتین های طبی برای نگه داشتن سینه استفاده کرده و بهتر است فشار به سینه در حد متناسب باشد.
 • به مدت 1 ماه از انجام فعالیت های سنگین، ورزش هایی که به بالاتنه فشار وارد می کند خودداری نمایید.
 • رژیم غذایی پر پروتیین استفاده نموده و طی چند روز اول بعد از عمل  از مایعات بیشتر  بهره ببرید.
 • دردهای ناشی از عمل جراحی می بایست با داروها و مسکن های تجویز شده توسط پزشک برطرف شود و چنانچه درد شدید داشتید با پزشک خود تماس حاصل فرمایید.

انتظارات بعد از جراحی مامو پلاستی

ممکن است همان روز به خانه بروید یا یک شب در بیمارستان بمانید.

یک پانسمان گاز  روی سینه ها ی شما قرار داده می شود و بر روی ان سوتین شما پوشانیده می شود.

تا زمانی که جراح به شما گفته است از سینه بند جراحی یا یک سوتین ساپورت نرم استفاده کنید و  برای چند هفته ادامه دهید.

به طور معمول لوله های تخلیه و یا درن  به سینه های شما متصل  نمی شود.

درد شما باید طی چند هفته کاهش یابد. از جراح خود بپرسید که آیا می توانید به جای داروی مخدر از استامینوفن  یا ادویل برای کاهش درد استفاده کنید. اگر از داروی مخدر استفاده می کنید، حتما آن را با غذا و آب فراوان مصرف کنید.

 یخ یا حرارت را روی سینه های خود قرار ندهید مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد که مشکلی ندارد.

خارج از دستورالعملهای داده شده از جراح خود بپرسید که چه زمانی برای دوش گرفتن یا حمام کردن  شما مناسب است.

ظرف چند هفته، تورم و کبودی اطراف برش‌های شما باید از بین برود.

ممکن است پس از جراحی، احساس در پوست سینه و نوک سینه‌های خود از دست بدهید ، ابن احساس موقتی است و به  به مرور زمان برمی گردد.

سایر دستورالعمل های خودمراقبتی که به شما داده می شود را دنبال کنید.

یک ویزیت بعدی را با جراح خود برنامه ریزی کنید، در آن زمان شما از نظر نحوه بهبودی بررسی خواهید شد.

 بخیه ها ی شما جذبی است و نیاز به کشیدن نخواهند داشت.

اثرات جانبی ماموپلاستی

 • آلرژی به نوار چسب، مواد بخیه ، فرآورده های خونی، داروهای موضعی یا موادتزریقی
 • کبودی موقت در محل برش و جراحی
 • دردی که ممکن است طولانی باشد.
 • بهبود ضعیف زخم
 • تغییرات در حس نوک سینه یا سینه، که ممکن است موقت یا دائمی باشد
 • سفتی بیش از حد سینه
 • احتمال عدم توانی در شیر دهی
 • تجمع مایع که نیاز به تخلیه داشته باشد
 • تغییر رنگ پوست، تغییرات دائمی رنگدانه، تورم و کبودی
 • جای زخم یا اسکار نامطلوب
ریسک ها و خطرات احتمالی مامو پلاستی

خطرات احتمالی جراحی کوچک کردن سینه یا مامو پلاستی عبارتند از:

 • خطرات بیهوشی
 • خونریزی و همانوم
 • بی نظمی در کانتور و شکل سینه
 • لخته شدن خون
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • آسیب به ساختارهای عمیق تر – مانند اعصاب، رگ های خونی، ماهیچه ها و ریه ها – می تواند رخ دهد و ممکن است موقت یا دائمی باشد.
 • عدم تقارن در اندازه و سایز پستان ها که احتمالا منجر به جراحی مجدد شود.
 • بافت چربی در عمق پوست ممکن است بمیرد (نکروز چربی)
 • عفونت
 • امکان جراحی تجدید نظر
 • از دست دادن احتمالی پوست یا بافت پستان در جایی که برش ها به یکدیگر برخورد می کنند
 • از دست دادن بالقوه، جزئی یا کلی نوک پستان و آرئول

نتایج عمل ماموپلاستی

طبابت و جراحی علم دقیقی نیست. اگرچه نتایج خوبی انتظار می رود، اما هیچ تضمینی وجود ندارد. در برخی شرایط ممکن است با یک روش کوچک کردن سینه نتوان به نتایج مطلوب دست یافت و ممکن است جراحی دیگری لازم باشد.

این عمل باعث کوچک شدن و زیبا شدن فرم سینه شده و در نهایت میتواند اعتماد به نفس بالایی را برای متقاضی ایجاد نماید.

همچنین افرادی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند با سهولت بیشتری این عمل را انجام می دهند.

 ماموپلاستی تاثیر زیادی در پیشگیری از دردهای ناشی از گردن، ستون فقرات، کمر درد و حتی بروز سرطان پستان می گردد.

باید بدانید که:

جراحی کوچک کردن سینه می تواند در برخی از روش های تشخیصی اختلال ایجاد کند.

توانایی شما برای شیر دادن به دنبال ماموپلاستی کاهشی ممکن است محدود باشد، اگر قصد شیر دادن به نوزاد را دارید با پزشک خود صحبت کنید.

عمل کوچک کردن سینه را می توان در هر سنی انجام داد، اما بهتر است زمانی انجام شود که سینه ها به طور کامل رشد کرده باشند.

تغییرات در سینه‌ها در دوران بارداری می‌تواند نتایج جراحی قبلی کوچک کردن سینه را تغییر دهد.

کاهش یا افزایش وزن شدید در اینده می تواند در نتایج جراحی سینه تاثیر گذار باشد

هزینه کوچک کردن سینه چقدر است؟

هزینه های کوچک کردن سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش های پزشکی

هزینه های بیمارستان یا مرکز جراحی

هزینه های بیهوشی

لباس بعد از جراحی

حق الزحمه جراح

نسخه های دارویی

 این هزینه متوسط تنها بخشی از کل قیمت است – بیهوشی، امکانات اتاق عمل یا سایر هزینه های مرتبط می تواند بر اساس خدمات ارایه شده با هزینه کمتر یا بیشتری همراه باشد

 لطفاً برای تعیین هزینه نهایی خود با مطب فق تخصص جراح پلاستیک زیبایی دکتر غلامحسین غرابی مشورت کنید.

دستمزد جراح برای کوچک کردن سینه بر اساس تجربه او، نوع روش مورد استفاده و موقعیت جغرافیایی مطب خواهد بود.

هنگام انتخاب یک جراح پلاستیک دارای مدرک فوق تخصص برای کوچک کردن سینه، به یاد داشته باشید که تجربه جراح و راحتی شما با او به اندازه هزینه نهایی کوچک کردن سینه مهم است.

ده نکته طلایی در مورد ماموپلاستی

آیا من کاندید مناسبی برای کوچک کردن سینه هستم؟

دوشیزگان یا بانوان با سینه های سنگین و علائم درد در شانه، ناحیه گردن یا مشکل در پوشیدن لباس های انتخابی می تواند کوچک کردن سینه را در نظر بگیرد.

بهترین سن برای کوچک کردن سینه چه سنی است؟

کوچک کردن سینه سن خاصی ندارد. این عمدتا به علائمی بستگی دارد که ممکن است فرد با آن مواجه شود مانند گردن درد، کمردرد یا عدم اعتماد به نفس به دلیل سینه های بزرگ.

 مامو پلاستی باید زمانی انجام شود که وزن ثابت باشد، اندازه سینه حداقل به مدت 6 ماه ثابت بماند و در سلامت کامل باشید.

آیا کوچک کردن سینه خطرناک است؟

جراحی کوچک کردن سینه میزان رضایت بالایی دارد. اگر توسط یک جراح پلاستیک دارای مجوز  که در زمینه جراحی سینه آموزش دیده انجام شود، یک روش کم خطر و با نتیجه عالی است.

 آیا لیفت سینه با کوچک کردن سینه نیز انجام می شود؟

بله لیفت سینه بخشی از این عمل است

زمان نقاهت پس از کوچک کردن سینه چقدر است؟

بهتر است 7 روز از محل کار خود مرخصی بگیرید. بر مبنای نوع شغل ممکن است تا آن زمان کار خود را از سر بگیرید.به یاد داشته باشید فعالیت های شدید نباید قبل از دو هفته از سر گرفته شود.

قبل از کوچک کردن سینه چه آزمایشاتی باید انجام شود؟

قبل از هر گونه جراحی زیبایی آزمایشات اولیه مانند مشخصات کامل خون، مشخصات انعقادی، عکس قفسه سینه، نوار قلب مورد نیاز است. همچنین در برخی موارد ممکن است ارزیابی هورمونی برای ارزیابی مناسب علت بزرگی سینه مورد نیاز باشد.

بر اساس صلاحدید پزشک و سن شما درخواست سونوگرافی و مامو گرافی پستانها اجتناب ناپذیر است

آیا کوچک کردن سینه بدون جراحی قابل انجام است؟

در برخی موارد که علت آن به دلیل مسائل هورمونی است، ممکن است با درمان هورمونی سایز سینه کاهش یابد، اما در بیشتر موارد  استاندارد طلایی جراحی است.

البته برای کوچک کردن سایز سینه روش ها و متدهای دیگری به جز ماموپلاستی وجود دارد که  به فرم سینه و شرایط متقاظی بر می گردد. متدهای جایگزین عبارت است از ، کاهش وزن، ورزش های بدنسازی می باشد

علل بزرگی سینه چیست؟

بزرگی سینه می تواند به دلیل عوامل ارثی، بارداری، افزایش وزن یا تغییرات هورمونی باشد.

چه زمانی می توان نتایج نهایی را پس از کوچک کردن سینه مشاهده کرد؟

نتایج کوچک کردن سینه بلافاصله پس از کوچک کردن سینه قابل درک است. نتایج نهایی می تواند تا 6 ماه طول بکشد تا تورم کاهش یابد.

آیا می توان کوچک کردن سینه را با روش دیگری ترکیب کرد؟

بله، مهم است که همه جوانب را به طور مفصل با جراحان پلاستیک خود در میان بگذارید، زیرا طول کل جراحی عامل مهمی است.

خلاصه

کوچک کردن سینه یک عمل جراحی زیبایی رایج است.

 هدف آن نه تنها کاهش اندازه سینه متناسب با ساختار فرد است، بلکه غلبه بر ناراحتی ناشی از سینه های بزرگ، بد شکل و آویزان است.

 روش جراحی از کاهش صرف توده سینه به افزایش جذابیت زیبایی با حداقل اثار اسکار تکامل یافته است.

 انتخاب تکنیک باید فردی باشد. کوچک کردن سینه دو طرفه اغلب انجام می شود.

هماتوم، سروما، نکروز چربی، از دست دادن پوست، از دست دادن نوک پستان و اسکارهای ناخوشایند و دردناک می تواند از عوارض هر عمل روی سینه باشد.

اینها ممکن است ناشی از اشتباهات در قضاوت، طرح اشتباه جراحی و اجرای نادقیق طرح باشد. اگرچه مطالعات زیادی در مورد کوچک کردن سینه در دسترس است، تعداد کمی از آنها به عوارض آن توجه می کنند.

 با انتخاب روش مناسب برای هر  بیمار و اداره صحیح بافت پستان می توان بر اکثر عوارض غلبه کرد.

پرسش و پاسخ با دکتر غلامحسین غرابی

عمل جراحی کوچک کردن سینه چگونه انجام می شود؟

این عمل شامل ابتدا بلند کردن نوک پستان در یک موقعیت جدید، متصل نگه داشتن آن و زنده نگه داشتن آن بر روی یک پایه بافت  است. سپس پوست اضافی و بافت سینه بریده می شود. پوست و بافت باقی مانده به سینه کوچکتر و زیباتری تغییر شکل داده و نوک پستان در جای خود قرار می گیرد و توسط بخیه های مخصوص دوخته می شود.

اگر سینه‌های شما خیلی بزرگ یا افتاده است، ممکن است لازم باشد نوک سینه‌تان کاملاً برداشته شود و سپس در موقعیت جدید بخیه شود.

درمان جایگزین مامو پلاستی چیست؟

اگر مشکل شما ناشی از داشتن سینه های بزرگ است، باید قبل از اقدام به انجام عمل جراحی، از یک سینه بند مناسب استفاده کنید.  جایگزین های دیگر شامل تغییر سبک زندگی مانند کاهش وزن است.

خطرات و عوارض اصلی جراحی کوچک کردن سینه چیست؟

مانند تمام عمل‌ها، کوچک کردن سینه با خطراتی همراه است. اگرچه خطرات آن نادر  است، مهم است که آنها را در مقابل مزایای احتمالی جراحی مامو پلاستی سنجید. هر یک از آنها را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که عوارض و عواقب احتمالی آن را درک کرده اید.

چه تغییراتی در روش رایج کوچک کردن سینه وجود دارد؟

تغییرات زیادی در طراحی برش های کوچک کردن سینه وجود دارد. اندازه و شکل سینه ها و همچنین میزان کوچک کردن دلخواه، عواملی هستند که به تعیین بهترین تکنیک برای شما کمک می کنند.

در برخی موارد، ممکن است بتوان از برش عمودی که از لبه پایینی آرئول تا چین سینه یا برش افقی زیر سینه امتداد دارد اجتناب کرد.

به ندرت، اگر سینه‌های شما بسیار حجیم باشد، نوک سینه‌ها و آرئول‌ها قبل از اینکه به سطح بالاتر منتقل شوند، ممکن است نیاز به جدا شدن کامل داشته باشند. در چنین حالتی، باید تصمیم بگیرید که حس و امکان شیردهی را قربانی کنید تا به اندازه سینه دلخواه خود برسید.

بعد از عمل جراحی مامو پلاستی چه زمانی می توانم فعالیت های عادی خود را از سر بگیرم؟

پس از جراحی کوچک کردن سینه، بسته به شغل شما، اغلب ممکن است ظرف یک الی دو هفته به سر کار بازگردید. در بسیاری از موارد، می توانید بیشتر فعالیت های عادی خود، از جمله نوعی ورزش ملایم را پس از سه هفته از سر بگیرید. ممکن است در این مدت کمی ناراحتی های خفیف و دوره ای را تجربه کنید، اما چنین احساساتی طبیعی هستند. درد شدید باید فوراً به من گزارش شود.

از هرگونه فعالیت جنسی باید حداقل به مدت یک هفته اجتناب شود. پس از آن، باید مراقب باشید که حداقل تا شش هفته آینده با سینه های خود بسیار ملایم باشید.

نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه تا کی دوام خواهند داشت؟

اندازه سینه شما باید نسبتاً ثابت بماند مگر اینکه مقدار قابل توجهی وزن اضافه یا کم کنید یا باردار شوید. با این حال، جاذبه و اثرات پیری در نهایت اندازه و شکل سینه‌های هر زنی را تغییر می‌دهد. اگر پس از گذشت سال‌ها از ظاهر سینه‌های خود ناراضی شدید، می‌توانید برای بازگرداندن کانتور جوان‌تر سینه‌ها، عمل لیفت سینه را انجام دهید.

امکان شیردهی پس از انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه وجود دارد؟

یک یا دو دهه پیش، بسیاری از زنان پس از کوچک کردن سینه خود قادر به شیر دادن نبودند. اما امروزه،  جراحان پلاستیک و زیبایی از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که عملکرد ساختارهای مربوط به شیردهی را حفظ می‌کنند، به احتمال زیاد شما می‌توانید شیر دهید.

آیا جراحی کوچک کردن سینه کیفیت زندگی مرتبط با سلامت را بهبود می بخشد؟

بلی جراحی کوچک کردن سینه بطور قابل توجهی کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد.

شما اینجا هستید

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

خدمات
جستجو
Search