جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی

جراحی بینی (رینوپلاستی)

بینی از سه ساختار تشکل شده که شامل قسمت بالایی استخوان، قسمت پایینی غضروف و پوست می باشد. رینوپلاستی می تواند هر سه را با تغییرات و بازسازی روبرو سازد.

بینی یکی از مهمترین اجزاء صورت است که شکل ظاهری آن، تأثیر زیادی در نمای چهره انسان دارد. جراحی زیبایی بینی (rhinoplasty) برای بیمارانی که از شکل یا اندازه بینی خود ناراضی هستند، انجام می‌شود تا بینی به شکل دلخواه درآید. طی جراحی زیبایی بینی می‌توان بینی را کوچک، بزرگ یا متناسب با چهره بیمار، تغییر شکل داد. با توجه به اینکه این جراحی افزایش احساس رضایت و اعتماد به نفس را برای بیمار به ارمغان می‌آورد، سالانه هزاران نفر، متقاضی تغییر شکل بینی خود با استفاده از جراحی زیبایی بینی هستند.

علاوه بر تغییرات ظاهری طی جراحی زیبایی بینی، مشکلات تنفسی و ناهنجاری‌های داخلی یا صدمات ناشی از ضربه در این مسیر اصلاح می‌گردد تا علاوه بر ظاهری زیبا، بیمار مسیر تنفس مناسب و سالمی هم داشته باشد.

جراحی بینی مناسب چه افرادی است؟

جراحی زیبایی بینی در دو کاربرد قابل استفاده است. زیبایی و درمانی.

جراحی برای زیبایی» بینی نقش تعیین کننده در صورت داشته و می تواند چهره فرد را بهبود بخشد و اعتماد به نفسش را بالاتر ببرد. برخی از افرادتمایل دارند تا دماغی سربالا و کوچک که اصطلاحا عروسکی گفته می شوند داشته باشند و برخی تمایل دارند تا با عمل رینوپلاستی شکل دماغ را در حالت طبیعی و نچرال در بیاورند.

جراحی بینی برای درمانی» شما مانند هر فرد دیگری از صدای خر و پف در هنگام خواب و مشکلات تنفسی که از آن با نام پولیپ یاد می شوند بیزارید. رینوپلاستی درمانی قطعی برای این مشکل بوده و می توان مشکلاتی که باعث ایجاد این بحران شده است را بهبود بخشد.

همچنین افرادی که بینی آنها دارای زاویه مناسب نبوده و در مرکز صورتشان قرار ندارد می توانند برای رینوپلاستی اقدام کنند.

بعد از جراحی بینی
قبل از جراحی بینی

انواع بینی قابل عمل جراحی

شکل و اندازه بینی در صورت هر فرد متفاوت بوده و البته شرایط و نحوه زندگی فرد نیز بر شکل آن در طول زمان تاثیر دارد. بینی افراد به صورت کلی به سه دسته تقسیم می شود.

 1. بینی گوشتی» بینی گوشتی به گونه ای از بینی گفته می شود که دارای میزان قابل توجه چربی بوده و از پوست ضخیم تری برخوردار می باشد. غضروف و استخوان در بینی گوشتی کمتر وجود داشته و معمولا دارای شکل پهن تر و بلندتر است. همچنین اندازه سوراخ های بینی گوشتی به نسبت بزرگ‌تر از بینی های معمولی است.
 2. بینی استخوانی» بینی استخوانی همانطور که از نامش پیداست عمدتا از استخوان و میزان چربی کمتر و البته پوستی نازک تر تشکیل شده که معمولا سایزی کوچکتر داشته و البته در بیشتر موارد با قوزی در روی بینی همراه است.
 3. بینی ترکیبی» بینی ترکیبی بینی حد متوسط بوده که از چربی و استخوان یک اندازه تشکیل شده و پوست متوسطی دارند. البته تشخیص این نوع بینی ها و قرارگیری در دسته بندی انواع بینی کمی سخت تر و البته جراحی آنها نیز دشوار تر است.

چرا جراحی بینی؟

عمل جراحی بینی عمدتا برای زیبایی یا رفع مشکلات تنفسی صورت می پذیرد. این نوع جراحی می تواند موارد زیر را برای فرد متقاظی به همراه آورد

 • اعتماد به نفس به فرد 
 • چهره جذاب تر و بهتر با فرم بهتر بینی
 • ایجاد تناسب بین صورت و بینی 
 • بر طرف کردن قوز، پولیپ و مشکلات تنفسی دیگر

ریسک ها و خطرات احتمالی جراحی بینی

این عمل مانند هر عمل جراحی دیگر دارای ریسک هایی است که اگر توسط بهترین جراح پلاستیک و متخصص بینی صورت پذیرد این مورد در کمترین حالت ممکن رخ خواهد داد. از مواردی که به عنوان ریسک های رینوپلاستی می توان اشاره کرد

 1. چسبندگی‌های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی که موجب بروز مشکلات تنفسی می‌شوند.
 2. عوارضی که در ظاهر بینی نمود یافته و عمدتا ناشی از برداشته شدن بیش از حد بافت‌های بینی است. مانند کوچک شدن بیش از حد بینی که نامتناسب با اجزای صورت جلوه می‌کند.
 3. خون ریزی در هنگام عمل و حتی بعد از آن
 4. عفونت به دلایل گوناگون
 5. واکنش های نامطلوب نسبت به بیهوشی
 6. مشکلات در تنفس از راه بینی
 7. بی حسی دائمی در داخل و اطراف بینی
 8. درد، تغییر رنگ و تورم در ناحیه بینی
روش جراحی بینی (عمل کردن بینی)

قبل از اقدام برای جراحی بینی نیاز است که از جراحی متخصص و حرفه ای با دانش و تجربه بالا مشاوره و نظر بگیرید. سابقه پزشکی شما مهمترین سوالی است که پزشک از شما می پرسد، در مورد انگیزه شما برای جراحی و اهداف شما. جراح همچنین سوالاتی در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد، از جمله سابقه انسداد بینی، جراحی ها و هر دارویی که مصرف می کنید. اگر یک اختلال خونریزی مانند هموفیلی و … که ممکن است کاندیدای جراحی بینی نباشید.
 معاینه فیزیکی کامل، از جمله هر گونه آزمایش آزمایشگاهی، مانند آزمایش خون، انجام خواهد داد. او همچنین ویژگی های صورت و داخل و خارج بینی شما را بررسی می کند.

معاینه فیزیکی به پزشک کمک می کند تا تعیین کند که چه تغییراتی باید انجام شود و چگونه ویژگی های فیزیکی شما، مانند ضخامت پوست یا استحکام غضروف انتهای بینی، ممکن است بر نتایج شما تأثیر بگذارد. معاینه فیزیکی نیز برای تعیین تاثیر جراحی بینی بر تنفس شما حیاتی است.

بعد از انجام آزمایش‌ها و مشخص شدن شرایط عمومی برای عمل شما به بیمارستان منتقل خواهید شد و بعد از بیهوشی جراحی بر روی بینی شما صورت می پذیرد.

 عمل جراحی بینی در دو روش بسته به نظر جراح و نتیجه شما از بعد از عمل قاب انجام است.

 • روش بسته

در این روش تمام برش‌های جراحی داخل بینی انجام می‌گیرد و هیچگونه بخیه‌ای روی پوست بینی وجود نخواهد داشت. این روش برای مواردی که اشکالات بینی جزئی باشد ارجحیت دارد.

از مزایای این تکنیک می توان به مواردی از قبیل مدت زمان جراحی کمتر، عدم ماندگاری جای زخم ها، بر طرف شدن سریع تورم بعد از عمل اشاره کرد.

 • روش باز

در این روش، برای دسترسی آسان و داشتن دید کافی و سه‌بعدی بر ساختار اسکلتی بینی، جراح یک برش ظریف در پایه میانی بینی (کلوملا) ایجاد کرده، پوست و نسج زیرجلدی کنار زده شده و با اشراف کامل بر ساختار غضروفی و استخوانی عمل جراحی انجام می‌پذیرد. این روش برای تمام انواع بینی قابل استفاده است. امروزه با توجه به پيشرفت‌های علم جراحي و تکنیک‌های رینوپلاستی مدرن، جراحي‌هاي بيني غالبا به روش باز انجام می‌گیرند.

از مزایای تکنیک عمل بینی به روش باز نیز می توان به دسترسی راحت تر جراح به تمام نقاط بینی متقاضی و آزادی عمل و در نتیجه رضایت از نتیجه نهایی اشاره کرد.

همچنین مدت زمان عمل جراحی بینی بسته به شرایط مختلف بین 2 الی 3 ساعت زمان می برد.

همچنین هزینه جراحی بینی که برای بیشتر متقاضیان مطرح است که رقم کاملا شناور بوده و به مواردی از قبیل تخصص دکتر، هزینه های بیمارستان، هزینه های آزمایش ها و خدمات دیگر بستگی دارد.

نکاتی که باید بعد از جراحی بینی رعایت کنید.

دوره نقاهت در جراحی بینی بسیار حساس تر از جراحی های دیگر بوده و مراقبت بیشتر و طولانی تری را می بایست از این عضو حساس داشته باشید. البته این دوره را باید به بخش های مختلف تقسیم کرد تا راحت تر بتوان از آن رد شد.

مرحله اول شما که هفت روز به طول می انجامد دوره سخت بوده و مراقبت از آن به شدت صورت می گیرد و بینی آبستن هر گونه درد، خونریزی و تورم است.

مرحله دوم زمان باز کردن پانسمان است که در هفته دوم صورت گرفته و شما مراحل خونریزی و تورم را رد کرده اید ولی همچنان با درد سر و کار خواهید داشت.

مرحله سوم مرحله ای پنهان بوده و با علائمی همچون سختی تنفس، کبودی بیش از حد دور و اطراف بینی و چشم ها، حالت تهوع بوده که البته روند طبیعی در این عمل است.

مرحله چهارم بررسی و روند بهبودی شما خوهد بود که البته در طول دوره درمان و نقاهت می بایست از آنتی بیوتیک ها و سایر داروهایی که پزشک تجویز کرده استفاده کامل نمایید. همچنین قابل ذکر است که موارد زیر می تواند این دوره را برای شما سریع تر و آسان تر نمایید.

 1. از خندیدن بیش از حد و صحبت کردن طولانی پرهیز کنید
 2. در زمان خواب و استراحت مراقب قرار گیری سر خود بوده و بینی خود را در حالا رو به بالا نگه دارید تا از آسیب به آن خودداری شود.
 3. رژیم غذایی خود را با جراح چک نمایید و سعی کنید از غذاهایی استفاده کنید که جوندگی در کمترین حالت اتفاق افتد
 4. از هرگونه فعالیت های ورزشی سنگین و تنفسی شدید تا 4 ماه بپرهیزید.
 5. مراقب تردد خود باشید تا با دیگران برخورد نکنید و سعی کنید در فاصله ای مشخص از دیگران حرکت کنید.
 6. اگر فردی عینکی هستید بهتر است که عینکتان بدون فریم باشد تا آسیب کمتری به بینی وارد گردد
 7. جهت تمیز کردن و نظافت بینی خود بهتر از سرم های شستشو استفاده کنید
 8. بهتر است تا مدت 45 روز الی 60 روز از چسب برای بینی خود استفاده کنید تا تورم آن راحت تر کنترل شود
 9. از دوش گرفتن و شستن مستقیم بینی که در معرض آب قرار می گیرد تا مدت 1 هفته بعد از عمل خودداری نمایید. 
 10. زمان عطسه یا خمیازه کشیدن سعی کنید کمترین فشار را به بینی خود وارد نمایید.
نتایج در عمل رینوپلاستی

نتایج از عمل رینوپلاستی و جراحی بینی کاملا ریزبینانه اما محسوس است. در اندازه بینی قرار نیست اختلاف سایز چندانی رخ دهد اما همان تغییر سایز بین 2 تا 5 میلیمتر می تواند زیبایی در صورت متقاضی را چند برابر کند و در موارد بر طرف کردن مشکلات تنفسی فرد را از این موارد نجات دهد. البته در برخی موارد امکان دارد که جراحی به دو مرتبه کشیده شود که حدودا حدفاصل بین دو عمل بین 6 تا 1 سال خواهد بود.

سوالات متداول جراحی بینی
 1. هزینه جراحی بینی چقدر است؟
  این جراحی رقمی شناور داشته و از فاکتورهایی نظیر عملکرد جراح، هزینه های بیمارستان، شرایط عمل بینی فرد و آزمایش ها خواهد داشت، اما عددی بین 15 تا 30 میلیون تومان به صورت متغیر است.
 2. مدت زمان بهبودی بینی بعد از جراحی چقدر است؟
  دوره نقاهت در این بیماری دارای یک بخش کوتاه مدت و بلند مدت است. دوره درمان کوتاه مدت بین 1 هفته الی 3 هفته و دوره بلند مدت بین 3 ماه تا 6 ماه خواهد بود
 3. بهترین روش و متد جراحی بینی کدام است؟
  این موضوع کاملا بسته به نظرات طرف متقاض از نتیجه عمل و شرایط بینی و نظر تخصصی جراح حاصل می شود اما در روش جراحی به روش باز سهولت بیشتری برای دو طرف وجود دارد.
 4. آیا می شود با یک تیر دو نشان زد و هم مشکل تنفسی را حل و هم عمل زیبایی انجام داد.
  پاسخ آری است اما شرایط فرد متقاضی و نظر تخصصی جراح نیز حائز اهمیت بوده و امکان اینکه نیاز به دو مرتبه جراحی وجود باشد نیز موجود است.
 5. اگر از نتیجه جراحی ناراضی بودیم چه باید کرد؟
  این موضوع اگر شما جراحی برجسته و با دانش را انتخب کرده باشید نادر رخ خواهد داد اما در موارد خاص نیاز است که برای جراحی مجدد اقدام نمایید.
 6. تورم و کبودی بینی و اطراف آن تا چه مدت بعد از عمل رفع می شود؟
  تورم و کبودی در دو زمان متفاوت کاملا رفع می شود، معمولا تورم بعد از دو هفته رفع شده اما رفع کامل کبودی بین 3 هفته تا 6 هفته به طول می انجامد.
 7. عوارض جراحی بینی چیست؟
  این روش از جراحی به نسبت سایر عمل ها از عوارض کمتر برخوردار بوده و ایمن تر است و البته شاید با عوارض کمی مانند عفونت، خونریزی، درد، بی حسی و کبودی در زمانی اندک همراه خواهد بود.
منبع: plasticsurgery
شما اینجا هستید

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

خدمات
جستجو
Search