جراحی بینی طبیعی
جراحی بینی

جراحی بینی (رینوپلاستی)

بینی یکی از مهمترین اجزاء صورت است که شکل ظاهری آن، تأثیر زیادی در نمای چهره انسان دارد. جراحی زیبایی بینی برای بیمارانی که از شکل یا اندازه بینی خود ناراضی هستند، انجام می‌شود تا بینی به شکل دلخواه درآید. طی جراحی زیبایی بینی می‌توان بینی را کوچک، بزرگ یا متناسب با چهره بیمار، تغییر شکل داد. با توجه به اینکه این جراحی افزایش احساس رضایت و اعتماد به نفس را برای بیمار به ارمغان می‌آورد، سالانه هزاران نفر، متقاضی تغییر شکل بینی خود با استفاده از جراحی زیبایی بینی هستند.

علاوه بر تغییرات ظاهری طی جراحی زیبایی بینی، مشکلات تنفسی و ناهنجاری‌های داخلی یا صدمات ناشی از ضربه در این مسیر اصلاح می‌گردد تا علاوه بر ظاهری زیبا، بیمار مسیر تنفس مناسب و سالمی هم داشته باشد.

تکنیک عمل

عمل جراحي بيني به دو روش بر اساس شرايط و نياز قابل انجام است.

  • روش بسته

در این روش تمام برش‌های جراحی داخل بینی انجام می‌گیرد و هیچگونه بخیه‌ای روی پوست بینی وجود نخواهد داشت. این روش برای مواردی که اشکالات بینی جزئی باشد ارجحیت دارد.

  • روش باز

در این روش، برای دسترسی آسان و داشتن دید کافی و سه‌بعدی بر ساختار اسکلتی بینی، جراح یک برش ظریف در پایه میانی بینی (کلوملا) ایجاد کرده، پوست و نسج زیرجلدی کنار زده شده و با اشراف کامل بر ساختار غضروفی و استخوانی عمل جراحی انجام می‌پذیرد. این روش برای تمام انواع بینی قابل استفاده است.

امروزه با توجه به پيشرفت‌های علم جراحي و تکنیک‌های رینوپلاستی مدرن، جراحي‌هاي بيني غالبا به روش باز انجام می‌گیرند.

مدت عمل

بسته به شرایط بینی، جراحی زیبایی بینی حدود ۲ الی ۳ ساعت یا حتی بیشتر طول می‌کشد.

بیهوشی

جراحی زیبایی بینی با توجه به شرایط بیمار، تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

وضعیت بستری

بعد از انجام جراحی زیبایی بینی، هنگامی که بیمار هوشیاری کامل خود را به دست آورده و رژیم مایعات را تحمل نمود، ترخیص می‌شود.

اثرات جانبی

اندکی تورم و کبودی در ناحیه بینی و پلک‌ها وجود خواهد داشت که معمولاً طی ۲ هفته برطرف خواهد شد. تورم راه‌های تنفسی بینی حداکثر ۱ تا ۲ هفته بعد از عمل زیبایی بینی بهبود می‌یابد.

عوارض

عمل جراحی بینی همانند هر عمل دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد. در صورت دقت و مهارت جراح و رعایت نکات و دستورات توسط بیمار، احتمال این عوارض به حداقل می‌رسد. عوارض جراحی بینی را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد:

  • آن دسته از عوارض بینی که در عملکرد بینی خود را نمایان می‌کنند. مانند چسبندگی‌های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی که موجب بروز مشکلات تنفسی می‌شوند.
  • عوارضی که در ظاهر بینی نمود یافته و عمدتا ناشی از برداشته شدن بیش از حد بافت‌های بینی است. مانند کوچک شدن بیش از حد بینی که نامتناسب با اجزای صورت جلوه می‌کند.

زمان مناسب برای جراحی ثانویه و اصلاحی، حداقل ۶ ماه الي يك سال پس از عمل جراحي اوليه می‌باشد.

بهبودی

حدود ۱ الی ۲ روز بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، محافظ داخل بینی و ۵ روز پس از آن، محافظ خارجی بینی برداشته می‌شود. چسب میکروپور با عرض یک سانتی متر بر اساس نوع بینی و جنس پوست، بین ۱ الی ۲ ماه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین چسب بینی با توجه به غدد چربی موجود در پوست، باید هفته‌ای ۲ الی ۳ بار تعویض گردد.

در هفته اول پس از عمل جراحی زیبایی بینی، استحمام از گردن به پایین می‌تواند انجام شود و شستشوی موی سر به نحوی باید صورت گیرد که محافظ روی بینی خیس نشود. همچنین تمیز کردن صورت و اطراف چشم با دستمال مرطوب امکان‌پذیر است.

نتایج

برای دستیابی به نتیجه نهایی باید صبور بود و حدود ۶ ماه تا یکسال صبر کرد. نتایج جراحی زیبایی بینی دائمی است.

 

تماس با دکتر غرابی 02122012931

ارتباط مستقیم با دکتر غرابی
پیام در واتس آپ پیج اینستاگرام تماس مستقیم با دفتر