جراحی سینه

بالا

پروتز سینه
پروتز سینه
لیفت سینه
لیفت سینه
کوچک کردن سینه
کوچک کردن سینه
چراحی سینه آقایان
جراحی سینه آقایان
تخلیه سینه ترنس سکشوال
تخلیه سینه ترنس سکشوال
تزریق چربی به سینه
تزریق چربی به سینه
بازسازی سینه سرطانی
بازسازی سینه سرطانی

پروتز سینه

داشتن سینه‌هایی زیبا و خوش فرم برای بسیاری از خانم ها اعتماد به نفس بالایی را به ارمغان می‌آورد. دلایل متعددی برای یک خانم وجود دارد که باعث می‌شود اقدام به انجام جراحی پروتز سینه نماید. پروتز سینه علاوه بر کمک به ایجاد تناسب اندام، می‌تواند در جبران حجم از دست رفته سینه پس از بارداری و شیردهی نیز مناسب باشد. همچنین این عمل در مواردی که عدم تناسب بین سایز سینه‌ها وجود دارد، قابل استفاده است.

تکنیک عمل پروتز سینه

پیشرفت‌های حاصل در روش‌های جراحی بزرگ کردن سینه در سال‌های اخیر، این امکان را به جراحان می‌دهد تا بر مبنای نیاز و خواسته‌های بیمار روش جراحی مناسب را انتخاب نمایند. در حال حاضر جراحی پروتز سینه با چهار تکنیک قابل انجام است که عبارتند از:

 • جراحی از طریق ناحیه خط زیر سینه
 • جراحی از طریق ناحیه هاله نوک سینه
 • جراحی از طریق ناحیه زیر بغل
 • جراحی از طریق ناحیه دور ناف

که دو مورد اول از رایج‌ترین روش‌های جراحی پروتز سینه بین جراحان پلاستیک و زیبایی است.

در جراحی پروتز سینه یک برش در ناحیه هاله نوک سینه یا در قسمت زیر سینه و در حد فاصل قفسه سینه و چین زیر سینه ایجاد می‌شود. پروتز سینه می‌تواند زیر عضله یا روی عضله قرار گیرد. پروتزهای سینه موجود در بازار دو نوع هستند که عبارتند از:

 • پروتز سینه با محتوای آب نمکی
 • پروتز سینه با محتوای سیلیکونی

پروتزهای سیلیکونی مرسوم‌ترین پروتزهای مورد استفاده در جراحی پروتز سینه هستند که تاکنون در پنج نسل مختلف تولید شده‌اند و به دو شکل گرد و قطره اشکی(آناتومیکال) و در اندازه و حجم‌های متفاوتی وجود دارند.

مدت عمل پروتز سینه

جراحی پروتز سینه بر اساس نوع تکنیک مورد استفاده، حدود یک و نیم الی دو ساعت به طول می‌انجامد.

بیهوشی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه به طور معمول تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد.

وضعیت بستری پروتز سینه

جراحی پروتز سینه معمولاً نیاز به بستری شدن ندارد و پس از هوشیاری کامل و تحمل رژیم مایعات، مرخص می‌شوید.

اثرات جانبی پروتز سینه

احساس درد و ناراحتی گذرا در ناحیه تحت جراحی، تورم متوسط، تغییر گذرا در حس ناحیه نوک سینه و کبودی مختصر، از اثرات جانبی عمل جراحی پروتز سینه است.

عوارض پروتز سینه

عفونت، خونریزی، تغییر شکل پروتز و نسج اطراف(Capsular Contracture)   و پارگی پروتز از عوارض جانبی جراحی پروتز سینه است که ممکن است تعویض یا خارج کردن پروتز را ضروری سازد.

بهبودی پروتز سینه

۴۸ ساعت پس از جراحی پروتز سینه می‌توانید استحمام کنید. ظرف مدت چند روز می‌توانید به کار خود باز گردید. بعد از گذشت دو هفته می‌توانید اقدام به رانندگی کنید. برای مدت 4 الی 6 هفته از انجام فعالیت فیزیکی شدید در اندام فوقانی و قفسه صدری خودداری کنید. بخیه‌های شما جذبی بوده و نیاز به کشیده شدن ندارد.

نتایج پروتز سینه

نتایج جراحی پروتز سینه از هر بیمار تا بیمار دیگر متفاوت است ولی به طور کلی منجر به افزایش حجم سینه‌ها و ایجاد سینه‌های زیبا و خوش فرم برای بسیاری از خانم‌ها می‌گردد.

بالا

لیفت سینه یا ماستوپکسی

با افزایش سن، افتادگی سینه در خانم ها رخ می‌‌دهد. افزایش وزن، حاملگی، شیردهی، روند طبیعی پیری و ژنتیک، مهمترین عوامل افتادگی سینه در خانم‌ها هستند. ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه یک جراحی رایج برای بانوان است که می‌‌تواند همگام با جراحی پروتز سینه، برای جبران حجم از دست رفته سینه انجام شود. طی جراحی لیفت سینه، در صورت نیاز، نسبت به تغییر شکل یا تغییر اندازه هاله سینه نیز اقدام می‌گردد.

تکنیک‌های متعددی برای جراحی لیفت سینه وجود دارد. طی سال ها آموزش و تجربه آموخته‌ایم که هر بیمار با توجه به آناتومی بدن، قوام پوست و نسج زیر جلدی و قوام پستان تکنیک مخصوص به خود را نیاز دارد. در بعضی بیماران برش جراحی در ناحیه هاله پستان انجام می‌گیرد. در برخی دیگر این برش به صورت عمودی تا زیر سینه ادامه می‌یابد و در بعضی دیگر چنانچه حجم سینه کم شده باشد، گذاشتن هم زمان پروتز در حین جراحی نتیجه را بسیار زیباتر می‌کند. با توجه به اینکه شیردهی تأثیری منفی بر نتیجه این جراحی دارد، توصیه می‌شود جراحی لیفت سینه پس از پایان حاملگی و شیردهی و زمانی که تصمیم به بارداری مجدد ندارند، انجام شود. برخی از تکنیک‌های ماستوپکسی یا لیفت سینه امکان شیردهی به نوزاد را از بین می‌برد.

بیهوشی در لیفت سینه

به طور معمول جراحی لیفت سینه تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد.

وضعیت بستری لیفت سینه

بعد از جراحی لیفت سینه، با بازیابی هوشیاری کامل و تحمل رژیم غذایی مرخص می‌شوید.

اثرات جانبی لیفت سینه

تورم، کبودی و احساس ناراحتی و سوزش در ناحیه عمل از اثرات جانبی و موقتی جراحی لیفت سینه است که طی چند روز بعد از عمل برطرف می‌شود.

عوارض لیفت سینه

عفونت، عدم تقارن پستان‌ها، اسکار جراحی و ایجاد بافت کلوئید و نیز کاهش یا از بین رفتن حس در نوک سینه‌ها از عوارض جراحی لیفت سینه هستند.

بهبودی لیفت سینه

۴۸ ساعت پس از جراحی لیفت سینه پانسمان شما برداشته شده یا تعویض می‌گردد. ۴۸ ساعت پس از جراحی می‌توانید استحمام کنید. تمامی بخیه‌های شما قابل جذب بوده و نیاز به کشیده شدن ندارد. ظرف مدت یک هفته به کار خود باز خواهید گشت. پس از جراحی لیفت سینه باید به مدت حداقل سه هفته سوتین مخصوص بپوشید و حداقل به مدت دو ماه از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی اجتناب کنید.

نتایج لیفت سینه

نتیجه جراحی لیفت سینه از هر بیمار تا بیمار دیگر متفاوت است. فاکتورهای مختلفی نظیر ژنتیک، تغذیه، جاذبه و حاملگی مجدد، بر نتیجه عمل لیفت سینه تأثیر گذار می‌باشند. در مواردی که همزمان جراحی پروتز سینه نیز انجام می‌گیرد، نتایج جراحی لیفت سینه ماندگارتر خواهد بود.

بالا

ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن و همچنین برداشتن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه را ماموپلاستی می گویند و برای افرادی که دارای فرم سینه بزرگ بوده متناسب است. فرم و سایز سینه در خانم ها مختلف بوده و هر کس بنا به سلیقه خود ملاک سینه خود را در نظر می گیرد. نکته مهم در افرادی است که سایز پستان آنها باعث ناراحتی در سایر اندام ها و نقاط بدنشان مانند آسیب به مهره گردن، کمر درد، و درد های مربوط به شانه و حتی زمینه ساز ابتلا به سرطان پستان می شود.

در تکنیک ماموپلاستی علاوه بر کاهش حجم سینه، شکل زیباتر و متناسب‌تری به سینه داده می‌شود. طی جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه، در صورت نیاز امکان کوچک کردن هاله دور سینه نیز وجود دارد. و همچین جراحی کوچک کردن سینه می تواند به بهبود تصویر شما از خود و توانایی شما برای شرکت در فعالیت های بدنی کمک کند.

اگر قصد جراحی کوچک کردن سینه را دارید، با یک جراح پلاستیک دارای مجوز بورد تخصصی مشورت کنید. مهم است که بدانیم جراحی کوچک کردن سینه شامل چه چیزی است – از جمله خطرات و عوارض احتمالی – و همچنین انتظارات واقع بینانه را تعیین کنیم.

چرا جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

سایز سینه در افرد مختلف بنا به شرایط، ژنتیک و نوع رژیم غذایی دارای اندازه های متفاوتی است و برخی افراد فرم سینه بزرگ را ایده آل می دانند. اما مشکلاتی که بزرگی سینه می تواند برای افراد ایجاد کند عمدتا فراوان بوده و بهترین راه گزینه ماموپلاستی و جراحی سینه است. از مشکلات ناشی از بزرگی پستان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. دردهای مزمن در ناحیه کمر، شانه، گردن و ستنو فقرات
 2. تحریک شدن پوست یا بثورات مزمن
 3. محدود شدن در فعالیت بدن
 4. مشکلات مربوط به پوشش لباس و سوتین
 5. پایین آمدن اعتماد به نفس و محدودیت در روابط عمومی افراد
 6. زمینه ایجاد و بروز سرطان سینه

روش انجام و مراحل عمل کوچک کردن سینه

تکنیک‌های متعددی برای جراحی کوچک کردن سینه وجود دارد. طی سال ها آموزش و تجربه آموخته‌ایم که هر بیمار با توجه به آناتومی بدن، قوام پوست و نسج زیر جلدی، قوام پستان و حجم پستان، تکنیک مخصوص به خود را نیاز دارد. در بعضی بیماران، برش جراحی در ناحیه دور سینه انجام می‌گیرد و در برخی دیگر این برش به صورت عمودی تا زیر سینه ادامه می‌یابد. سپس بافت‌های اضافه سینه خارج شده و سینه در قسمت بالاتری قرار می‌گیرد.

عمل جراحی کوچک کردن سینه امری است که می بایست با نظر و تاییده متقاضی صورت پذیرد. این عمل به واسطه اینکه در دسته عمل های زیبایی قرار گرفته این فرد است که باید تعیین کند می خواهد فرم سینه بعد از عمل به چه شکل درآید. بعد از گرفتن نظر بیمار و مشاوره از جراح متخصص ماموپلاستی از طریق یکی از سه روش زیر جراحی ماموپلاستی بر روی پستان صورت می پذیرد.

 1. ماموپلاستی از طریق برش در اطراف نیپل (هاله پستان)
 2. ماموپلاستی به روش الگوی لنگر یا شکل T
 3. ماموپلاستی عمودی اسکار

بعد از برش ناحیه مورد نظر و تغییر سایز مورد نظر و فرم دهی سینه از طریق بخیه اسکار ایجاد شده به هم متصل می شود. قابل ذکر است که این عمل به صورت سر پایی بوده و با شرایط بیهوشی عمومی انجام می پذیرد

مدت زمان عمل جراحی کوچک کردن سینه بر اساس تکنیک مورد استفاده، متغیر است ولی به طور معمول این جراحی حدود سه الی پنج ساعت به طول می‌انجامد.

ریسک ها و خطرات احتمالی کوچک کردن سینه

این جراحی مشابه سایر جراحی های دیگر می تواند دارای عوارضی همچون موارد زیر نیز باشد.

 • درد، خونریزی و عفونت و واکنش ناشی از بیهوشی
 • کبودی در محل برش و جراحی
 • از دست دادن حس در نقاط هاله پستان
 • مشکلات ناتوانی در شیر دهی
 • عدم تقارن در اندازه و سایز پستان ها که احتمالا منجر به جراحی مجدد شود.
 • آسیب به نقاط حساس بدن همچون اعصاب، عروق خونی، ریه و ماهیچه ها
 • ماندگاری جای زخم یا اسکار

مراحل قبل از عمل ماموپلاستی

اولین قدم برای انجام چنین عملی انتخاب یک جراح پلاستیک و ماموپلاستی با تجربه و متخصص است. بعد از آن احتمالا باید شرایط عمومی شما ارزیابی شود و بعد از آن نیز باید تست های مختلفی آزمایشگاهی همچون ماموگرافی را بگذرانید.

حتما می بایست با جراح مشورت نمایید که در صورت بستری شدن در روز جراحی در بیمارستان همراه داشته باشید. همچنین باید مدنظرتان باشد که موارد زیر را قبل از جراحی رعایت کنید.

دو هفته مانده به عمل از مصرف مشروبات و دخانیات پرهیز کنید. داروهای ضد انعقاد خون استفاده نکنید، در روز جراحی غذای سنگین مصرف نکنید.

دوره مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

دوره نقاهت این بیماری نسبت به سایر جراحی ها از زمان بیشتری برخوردار بوده و مراقبت شما می تواند این امر را تسهیل نماید. این مدت می تواند حداکثر تا 6 ماه به طول انجامد. موارد عمومی که باید در این مدت رعایت کنید به شرح زیر است.

 • بعد از عمل جراحی و ترخیص از بیمارستان به نکات پزشک و داروهایی که تجویز کرده است دقت نموده و مصرف دقیق نمایید.
 • بهتر است بعد از 4 روز بعد از عمل ماموپلاستی استحمام نمایید.
 • محل اسکار باید خشک باشد تا ترمیم سریعتر صورت پذیرد
 • از سوتین های طبی برای نگه داشتن سینه استفاده کرده و بهتر است فشار به سینه در حد متناسب باشد.
 • به مدت 1 ماه از انجام فعالیت های سنگین، ورزش هایی که به بالاتنه فشار وارد می کند خودداری نمایید.
 • رژیم غذایی خود را با پزشک هماهنگ و کنترل نموده و بیشتر از مایعات در مدت زمان 1 ماهه اول بهره ببرید.
 • دردهای ناشی از عمل جراحی می بایست با داروها و مسکن های تجویز شده توسط پزشک برطرف شود و چنانچه این عمل اتفاق نیوفتد می بایست به پزشک مراجعه نمایید.

نتایج عمل کوچک کردن سینه

این عمل باعث کوچک شدن و زیبا شدن فرم سینه شده و در نهایت میتواند اعتماد به نفس بالایی را برای متقاضی ایجاد نماید. همچنین افرادی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند با سهولت بیشتری این عمل را انجام می دهند. ماموپلاستی تاثیر زیادی در پیشگیری از دردهای ناشی از گردن، ستنو فقرات، کمر درد و حتی بروز سرطان پستان می گردد.

سوالات متداول ماموپلاستی

هزینه عمل ماموپلاستی و جراحی کوچک سینه چقدر است؟

این عمل به عواملی همچون شرایط فرم و سینه بیمار، میزان کوچک کردن و متد جراحی، محل عمل، دستمزد جراح، آزمایشات قبل از عمل متفاوت بوده و البته می توان گفت که در جریان مشاوره و ویزیت اولیه پزشک می تواند اطلاعات نزدیکی را به شما ارائه دهد.

روش های دیگری برای تغییر سایز سینه به جز ماموپلاستی وجود دارد؟

البته برای کوچک کردن ساز سینه روش ها و متدهای دیگری به جز ماموپلاستی وجود دارد که این به فرم سینه و شرایط متقاظی بر می گردد. متدهای جایگزین عبارت است از پدیکور، کاهش وزن، ورزش های بدنسازی می باشد.

سوالاتی که قبل از عمل می بایست از جراح پرسیده شود چیست؟

اولین سوال باید در مورد تعداد عمل، تجربه و دانش جراح باشد. همچنین باید از جراح خود بپرسید که روش عمل ماموپلاستی به چه صورت بر روی شما صورت می پذیرد و تا حدی برای شما روشن کند که بعد از عمل فرم سینه شما به چه صورت در می آید. آزمایشات و شرایط شما را ارزیابی کرده و هزینه عمل را برایتان شفاف نماید.

بالا

جراحی سینه آقایان (ژنیکوماستی)

ژنیکوماستی پدیده‌ای است که در بعضی از آقایان به صورت تجمع بافت در ناحیه سینه ایجاد می‌شود. این مشکل در بعضی موارد به دنبال بیماری‌هایی خاص و یا مصرف داروهای خاصی ایجاد شده ولی در اکثر موارد به صورت ژنتیکی و بدون هیچ علت زمینه‌ای رخ می‌دهد. آقایانی که بافت ناحیه سینه آن‌ها انباشته است، بهترین کاندید جراحی ژنیکوماستی یا کوچک کردن سینه هستند. البته قبل از عمل، بیمار باید از نظر دلایل داخلی مربوط به بروز ژنیکوماستی بررسی شود

تکنیک عمل جراحی سینه آقایان

ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه آقایان بر اساس میزان حجم اضافه بافت سینه و پوست به چهار گرید 1، 2، 3 و 4 تقسیم‌بندی می‌گردد. تکنیک عمل جراحی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود. تقریباً در تمامی جراحی های ژنیکوماستی، ما از روش بسته و بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته ویزر لیپو (VASER Lipo) استفاده می‌کنیم. در این تکنیک با ایجاد سوراخ سه میلی متری در خط زیر سینه یا دور هاله سینه، نسج اضافه پستان با بهره‌گیری از امواج فراصوت به طور کامل تبدیل به مایع شده و خارج می‌گردد.

مدت عمل جراحی سینه آقایان

مدت عمل جراحی ژنیکوماستی یا کوچک کردن سینه بر اساس حجم سینه و طبقه‌بندی آن متغیر است ولی به طور متوسط ۲ الی ۳ ساعت به طول می‌انجامد.

بیهوشی در جراحی سینه آقایان

جراحی ژنیکوماستی یا کوچک کردن سینه تحت القای خواب یا بیهوشی عمومی قابل انجام است.

وضعیت بستری جراحی سینه آقایان

پس از هوشیاری کامل مرخص می‌شوید و نیاز به بستری شدن ندارید

اثرات جانبی جراحی سینه آقایان

تورم، کبودی، احساس سوزش و ناراحتی مختصر از اثرات جانبی این عمل جراحی است

عوارض جراحی سینه آقایان

عفونت، عدم تقارن، نامنظمی سطح پوست، از عوارض این عمل جراحی است روز بعد از عمل جراحی استحمام بلامانع است . پس از جراحی باید از گن‌های مخصوص استفاده کنید تا پوست اضافی به سرعت جمع شده و احتمال تجمع مایع در منطقه به حداقل برسد . تورم و کبودی ایجاد شده در منطقه جراحی در طی ۱ تا ۲ هفته از بین می‌رود . بازگشت به کار روزانه پس از یک هفته بلامانع است ولی در طی ۲ ماه اول پس از عمل بیمار باید از فعالیتهای شدید فیزیکی اجتناب نماید.

نتایج جراحی سینه آقایان

در صورت استفاده از تکنیک مناسب و دقت در انجام عمل جراحی، نتایج شگفت‌انگیزی حاصل می‌گردد.

بالا

تخلیه سینه ترنس سکشوال

برای درک بهتر موضوع «ترنس سکشوال» لازم است معانی دو لغت جنس (SEX) و جنسیت (GENDER) را مرور کنیم. جنس، آرایش بیولوژیکی بدن است و مشتمل بر اندام‌های جنسی و تولید مثلی شخص می‌شود. تفاوت بیولوژیکی، هورمون‌ها، کروموزوم‌ و اندام‌های داخلی و خارجی جنسی رل اصلی را در تفاوت جنس‌ها بازی می‌کند. شاید تعجب کنید اما جنسیت با جنس بسیار متفاوت است. جنسیت شامل نقش‌های اجتماعی و رفتارهایی است که فرهنگ و جامعه برای جنس‌ها قائل می‌شود. در واقع این نقش‌ها است که دامنه انتظارات رفتاری از جنس‌های مختلف (مرد و زن) را مشخص می‌کند. در فرهنگ و جامعه جنس افراد ثابت است ولی جنسیت شخص، نقش جنسیتی‌اش را تعیین می‌کند. نقش جنسیتی، مجموعه‌ای است از رفتارها و کلیشه‌های جنسی که جامعه و فرهنگ از هر جنس انتظار دارد. در فرهنگ‌های مختلف این نقش‌ها می‌تواند متفاوت باشد. مثلا زنانگی و مردانگی از جمله این نقش‌های جنسیتی است. مطابق این کلیشه‌ها، افراد دارای اندام جنسی مردانه، مرد هستند و «لازم است» رفتارهای مردانه‌ای همانند «قدرت، خشونت، مقاومت و…» را از خود نشان دهند. و افراد با اندام جنسی زنانه زن هستند و «بایستی» رفتارهای زنانه‌ای همانند «مهربانی، لطافت، سلیقه و…» از خود بروز دهند. مشکل زمانی پیدا می‌شود که شکل فرد با برداشت او از جنس خودش تضاد داشته باشد. این نقش‌ها به مانعی در راه پذیرش او در جامعه به عنوان جنس مورد نظرش تبدیل ‌شده و بحث هویت جنسیتی به میان می‌آید. تعریفی که فرد از خودش در ذهن دارد هویت جنسیتی نام دارد. ممکن است این هویت با اندام جنسی و یا خصوصیات فیزیکی او یکی نباشد. به فردی که در هویت جنسیتی و اندام جنسی، همخوانی وجود نداشته باشد، «ترسجندر» یا «تراجنسیتی» اطلاق می‌شود. به عبارت دیگر تراجنسیتی به شخصی اطلاق می‌شود که بین  جنس بیولوژیکی او با هویت جنسیتی‌اش سنخیت وجود نداشته باشد. به عنوان مثال فردی که دارای اندام جنسی مردانه است اما هویت جنسی زن دارد. در برخی از موارد، شدت تعارض بدن با هویت ممکن است به حدی زیاد باشد که بوسیله هورمون درمانی و عمل جراحی اقدام به یکسان کردن جسم و هویتشان کنند. به چنین افرادی «تراجنسی» گفته می‌شود. ناگفته نماند، افرادی با ویژگی‌های بیولوژیکی و یا اندام تناسلی هر دو جنس متولد می‌شوند. در این افراد برخی اندام‌ها و ویژگی‌های یک جنس غلبه دارد اما ممکن است بقیه اندام‌ها و ویژگی‌های جسمی متعلق به جنس دیگر را نیز داشته باشند. به چنین اشخاصی بیناجنس یا Intersex می‌گویند. مقدمه‌ی درک و همدلی، آگاهی است. اشخاصی که برای درک و اثبات هویت جنسی خود تلاش می‌نمایند نیازی به ترحم یا دلسوزی ندارند و تنها انتظار این افراد از جامعه و اطرافیان این است که هویت جنسی آنها را به رسمیت شناخته و وضعیت‌شان را درک کنند. تراجنسی‌ها به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:
 • تراجنسی بدون جراحی
 • تراجنسی با شدتمتوسط
 • تراجنسی با شدت بالا
تفاوت اصلی این ۳ دسته در تمایل این افراد به انجام عمل جراحی و مراحل تغییر و همچنین میل جنسی آن‌ها است. فرایند تشخیص و درمان یک ترنس سکشوال در خوشبینانه‌ترین حالت 2 سال طول می‌کشد و شامل سه مرحله است:
 • ارجاع به روان‌شناس و روان‌پزشک و انجام تست‌های سلامت روان
 • هورمون درمانی و زندگی در نقش جنس مطلوب
 • ارجاع به جراح پلاستیک و اورولوژیست.

 تکنیک عمل تخلیه سینه ترنسکشوال

پستان زنانه براساس حجم آن و موقعیت نوک پستان به سه گروه تقسیم‌بندی می‌شود:
 • پتوز خفیف
 • پتوز متوسط
 • پتوز شدید
تکنیک‌های مختلف جراحی باز جهت ماستکتومی مراجعین ترنس‌سکس پیشنهاد و توسط جراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اخیرا با پیشرفت تکنولوژی اینجانب با استفاده از یک روش کاملا ابداعی، با استفاده از امواج فراصوت (ویزر لیپو) از ناحیه اگزیلری توسط ایجاد یک سوراخ 4 الی 8 میلی‌متری اقدام به مایع کردن نسج پستان نموده و بدون برش جراحی، نسج پستان تخلیه می‌گردد. بدیهی است این تکنیک فقط در مورد گروه یک و دو به کار رفته و میزان موفقیت آن بالای 95 درصد می‌باشد. در خصوص گروه سه، هنوز روش درمانی ماستکتومی به روش جراحی باز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدت عمل تخلیه سینه ترنسکشوال

انجام عمل جراحی به روش فراصوت بین 3 الی 5 ساعت و در روش جراحی باز 4 الی 5 ساعت وقت نیاز دارد.

بیهوشی تخلیه سینه ترنسکشوال

انجام این عمل به بیهوشی عمومی نیاز دارد.

وضعیت بستری تخلیه سینه ترنسکشوال

ماستکتومی به روش ویزر لیپو و استفاده از امواج فراصوت نیازی به بستری شدن ندارد. در روش جراحی باز با توجه به شرایط عمومی بیمار در خصوص بستری یا ترخیص بیمار تصمیم‌گیری خواهد شد.

اثرات جانبی تخلیه سینه ترنسکشوال

در روش ویزر لیپو:
 • کبودی موقتی موضع جراحی
 • قرمزی موقتی موضع جراحی

عوارض تخلیه سینه ترنسکشوال

 • عفونت
 • خونریزی و هماتوم
 • سوختگی پوست در موضع جراحی
 • جمع شدگی نامتناسب پوست (در افراد دارای پوست با کیفیت نامناسب)
 • هایپر پیگمانتاسیون

بهبودی تخلیه سینه ترنسکشوال

معمولا بیمار پس از هشیاری کامل و تحمل رژیم غذائی ترخیص می‌گردد. دو روز پس از جراحی، استحمام بلامانع است. درن بعد از دو الی 4 روز توسط پزشک خارج می‌گردد. ظرف یک هفته به کار روزانه باز خواهید گشت. انجام فعالیت‌های ورزشی شدید بعد از 4 الی 6 هفته بلامانع است.

نتایج تخلیه سینه ترنسکشوال

در صورتی که انجام عمل جراحی توسط جراح متبحر و باتجربه در زمینه مراجعین ترنس‌سکس صورت گیرد، نتایج درخشان و ماندگار است.

بالا

تزریق چربی به سینه

جراحی تزریق چربی به سینه شامل خارج کردن چربی از یک منطقه بدن و انتقال آن به منطقه دیگر است. در مواردی نظیر: پستان‌های کم حجم، تخلیه پستان متعاقب جراحی سرطان، وجود زخم در نسج زیر جلدی متعاقب رادیوتراپی پستان و … می‌توان اقدام به تزریق چربی به پستان نمود.

تکنیک عمل تزریق چربی به سینه

مراحل تزریق چربی:
 • تزریق مایع تیومیسنت در منطقه مورد نظر
 • خارج کردن چربی توسط توسط کانولا‌های مخصوص از مناطق مورد نظر
 • جدا کردن سلول‌های چربی و سلول‌های بنیادی
 • تزریق چربی استحصالی در منطقه مورد نظر
با توجه به اینکه چربی تزریق شده از بدن خود بیمار استخراج می‌شود، احتمال واکنش‌های حساسیتی وجود ندارد.

مدت عمل تزریق چربی به سینه

بر اساس وسعت ناحیه مورد درمان، جراحی تزریق چربی به سینه ۱ الی ۳ ساعت به طول می‌انجامد.

بیهوشی تزریق چربی به سینه

جراحی تزریق چربی به سینه معمولاً به صورت بی حسی موضعی همراه با خواب آلودگی سطحی قابل انجام است.

وضعیت بستری تزریق چربی به سینه

بعد از جراحی تزریق چربی به سینه نیاز به بستری نیست.

اثرات جانبی تزریق چربی به سینه

تورم، کبودی و حساسیت در محل عمل از اثرات جانبی جراحی تزریق چربی به سینه است که موقت بوده و ظرف چند روز برطرف می‌شود.

عوارض تزریق چربی به سینه

عدم تقارن، نامنظمی و عفونت از عوارض احتمالی جراحی تزریق چربی به سینه است.

بهبودی تزریق چربی به سینه

تورم و کبودی احتمالی ناحیه تزریق ظرف یک هفته برطرف شده و بازگشت به کار روزانه چند روز پس از عمل تزریق چربی به سینه امکان پذیر خواهد بود.

نتایج تزریق چربی به سینه

حدود  ۲۰ الی ۴۰ درصد چربی تزریق شده در طی ۶ ماه پس از عمل جذب شده و مابقی به صورت پیوند دائمی چربی ماندگار خواهد بود. معمولا در اولین مرحله تزریق، حجمی بیشتر از مقدار مورد نیاز چربی تزریق می‌شود تا نتیجه دلخواه بدست آمده و نیاز به تزریق مجدد چربی مرتفع گردد. براساس تحقیقات انجام شده، در صورت نیاز به تزریق مجدد چربی، جهت حصول نتایج بهتر لازم است حداقل 6 الی 12 ماه از تزریق قبلی گذشته باشد.

بالا

بازسازی سرطان سینه

جراحی بازسازی سرطان سینه پس از درمان‌های مورد نیاز برای بدخیمی‌های سینه یا سرطان سینه انجام می‌شود. هدف از انجام جراحی بازسازی سینه، ایجاد نمای طبیعی در سینه دچار بدخیمی و تا حد ممکن قرینه کردن آن با سینه سالم است. جراحی بازسازی سینه، بسته به شرایط بیمار بلافاصله پس از جراحی بدخیمی تا هفته‌ها یا حتی سال‌ها پس از جراحی بیمار، قابل انجام است.

تکنیک عمل بازسازی سرطان سینه

بر اساس نوع بدخیمی و اندازه آن و نیز درمان‌های جانبی یا بعدی صورت گرفته، تکنیک‌های مختلفی برای بازسازی سینه استفاده می‌شود. تکنیک‌های جدید جراحی این امکان را به جراح می‌دهد که سینه‌ای بسیار مشابه با سینه طبیعی را برای بیمار بازسازی نماید. به طور کلی بازسازی سینه نیاز به چند مرحله جراحی برای بازسازی نسج سینه و هاله دور سینه دارد. جراحی‌های بازسازی سینه تأثیری در عود مجدد بیماری نداشته و تداخلی با درمان‌های بعدی مورد نیاز از جمله شیمی‌درمانی و رادیوتراپی ندارد.

مدت عمل بازسازی سرطان سینه

با توجه به تکنیک عمل جراحی بازسازی سینه، یک الی چند شب بستری شدن در بیمارستان توصیه می‌گردد.

اثرات جانبی بازسازی سرطان سینه

عفونت، خونریزی و احساس درد و سوزش در موضع جراحی از اثرات جانبی عمل جراحی بازسازی سینه است.

عوارض بازسازی سرطان سینه

در موارد استفاده از انتقال بافت آزاد، از بین رفتن و سیاه شدن بافت انتقال یافته به دلیل اختلال در خونرسانی از عوارض اصلی است. همچنین در موارد انتقال بافت به صورت فلپ (فلپ عضلانی، فلپ پوستی عضلانی، فلپ پوستی فاشیایی)، از بین رفتن و سیاه شدن قسمتی یا تمامی بافت انتقال یافته از عوارض اصلی است. در موارد استفاده از پروتز در بازسازی سینه، جابجایی و خروج پروتز از زخم ناحیه سینه، لزوم انجام عمل جراحی مجدد و خارج کردن پروتز، از عوارض آن محسوب می‌شود.

بهبودی بازسازی سرطان سینه

با اجازه پزشک معالج و با توجه به تکنیک مورد استفاده، ۲ الی چند روز بعد از عمل جراحی بازسازی سینه استحمام بلامانع است. ۴۸ ساعت پس از جراحی پانسمان شما تعویض می‌گردد. ظرف مدت ۲ هفته به کار خود باز خواهید گشت. به مدت ۴ هفته از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی و فیزیکی خودداری کنید. ممکن است برخی بخیه‌های شما نیاز به کشیدن داشته باشد.

نتایج بازسازی سرطان سینه

با توجه به تکنیک مورد استفاده، نتایج جراحی بازسازی سینه از هر بیمار تا بیمار دیگر متفاوت است. به طور کلی در صورت نداشتن عارضه و انتخاب مناسب روش درمانی، جراحی بازسازی سینه نتایج خشنود کننده‌ای را برای بیماران به همراه خواهد داشت.

بالا

شما اینجا هستید

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

دکتر غلامحسین غرابی

غلامحسین غرابی دکتر زیبایی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

خدمات
جستجو
Search