لیفت صورت

آنچه خواهید خواند

لیفت کامل صورت

عمل کشیدن پوست صورت

با توجه به بررسی انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا، لیفت صورت سومین جراحی زیبایی محبوب در سال 2019 بوده است و تنها  جراحی زیبایی بینی و جراحی پلک از آن پیشی گرفته است.

بنابراین درک تاریخچه، آناتومی مربوطه و تفاوت های فنی آن برای جراحان زیبایی مهم است. این جراحان نه تنها باید از تکنیک های جراحی دقیق برخوردار باشند، بلکه باید مهارت های جراحی عالی را نیز برای دستیابی به نتایج مطلوب بیمار داشته باشند.

لیفت صورت (فیس لیفت یا بالا کشیدن پوست) روشی نوین در راستای جوان سازی صورت بوده و روشی متعارف در حوزه پزشکی است که البته حتما می بایست توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی صورت پذیرد

درحال حاضر فقط جراحان فوق تخصص پلاستیک و زیبایی و همچنین جراحان سر و گردن که دوره فلوی لیفت صورت را گذرانده اند دارای صلاحیت علمی و عملی جراحی لیفت صورت می باشند.

دکتر غلامحسین غرابی به عنوان یکی از مجرب‌ترین و بهترین جراح پلاستیک در ایران بوده که تخصص بالایی در لیفت صورت و جوانسازی پوست دارد.

لیفت صورت برای زیباسازی و جوان سازی پوست به روش جراحی انجام می گیرد و در سالهای اخیر پیشرفتهای وسیعی در تکنیکهای جراحی آن به‌وجود آمده است.

از دست رفتن قوام عضلانی و چروک صورت، باعث ناراحتی افراد شده و جراحی لیفت صورت، تاثیر شگفت‌انگیزی بر بازیابی اعتماد به نفس چنین اشخاصی دارد. در لیفت کامل صورت، تمرکز جراح بر روی برطرف نمودن علائم پیری در صورت، گونه، زاویه فک و گردن است.

عمل لیفت صورت باعث ایجاد ظاهری جوان تر شده و افتادگی پوست را کاهش می دهد و همچنین باعث از بین رفتن خطوط و چین و چروک بر روی پوست خواهد شد.

لیفت صورت (کشیدن پوست صورت) روشی نوین در راستای جوان سازی صورت بوده و روشی متعارف در حوزه پزشکی است که البته حتما می بایست توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی صورت پذیرد.

مزایا و معایب جراحی لیفت صورت

مزایای لیفت صورت

 1. حذف پوست اضافه ناحیه صورت
 2. اصلاح و بهبود افتادگی ظاهر گونه
 3. اصلاح پوست اضافی در ناحیه فک (غبغب)
 4. حذف افتادگی پوست و شل بودن در ناحیه گردن
 5. حذف چین و چروک و خطوط صورت
 6. حذف چین‌های عمیق پوست از کناره‌های بینی تا گوشه دهان
 7. زاویه سازی صورت
 8. شادابی و طراوت پوست
 9. سفت شدن لایه پوست صورت
 10. جوانی و افزایش اعتماد به نفس

معایب لیفت صورت

 1. ایجاد کبودی و خون مردگی زیر پوست
 2. بروز عفونت و آسیب به سیستم های عصبی
 3. ماندگار شدن جای زخم در طولانی مدت 
 4. عدم تقارن در طرفین صورت
 5. درد خفیف تا متوسط ناحیه جراحی
 6. تورم ناحیه صورت و اطراف چشمها
 7. بی حسی نواحی برش جراحی
 8. تخلیه خونابه از بدن
عکس قبل و بعد از عمل لیفت صورت

هزینه لیفت صورت چقدر است؟

آنچه باید قبل از هزینه‌های لیفت صورت بدانید این است که این متد در دو روش فیس لیفت با روش جراحی و روش غیر جراحی است.

هزینه لیفت صورت با روش جراحی» پاسخ و عدد دقیقی برای این روش وجود ندارد و عواملی از قبیل شهرت و مهارت جراح، مرکز پذیرش انجام عمل، کشور و شهر محل عمل، هزینه های اتاق عمل و بیهوشی، نوع و روش جراحی، آزمایش ها و مراحل قبل از عمل و دوره نقاهت و مراقبت های بعد از عمل لیفت تاثیرگذار است. اما خوب است بدانید که قیمت جراحی و عمل لیفت صورت در ایران در عددی بین 50 تا 150 میلیون تومان در سال 1402می باشد.

هزینه لیفت صورت با روش غیر جراحی» از آنجایی که لیفت صورت غیرجراحی گروهی از درمان‌های متناسب با نیازهای خاص شما است، تعیین یک برآورد هزینه یک ‌اندازه برای همه می‌تواند دشوار باشد. هزینه فیس لیفت با روش نخ عددی در حدود 4 تا 6 میلیون، فیس لیفت با متد بوتاکس عددی بین 300 تا 900 هزار تومان بسته به نوع و دفعات تزریق، قیمت لیفت با روش کربوکسی تراپی(تزریق گاز کربن دی اکسید به لایه پوست) به ازای هر جلسه بین 500 تا 900 هزار تومان، قیمت فیس لیفت به روش RF(روش ارتجاعی و احیای شادابی پوست زیر امواج رادیوفریکوئنسی و میکرونیدلینگ در حدود 600 هزار تا 1 میلیون تومان در سال 1402 می باشد.

انواع روش های لیفت صورت

در واقع لیفت کامل صورت به دو دسته لیفت با روش جراحی و لیفت با روش غیر جراحی تقسیم شده که بسته به شرایط فرد و پوست صورت توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بررسی و اقدام می‌گردد.

لیفت صورت با روش جراحی- تهاجمی(ریتیدکتومی)» یک عمل جراحی زیبایی برای ایجاد ظاهری جوان‌تر در صورت است، این روش می‌تواند افتادگی پوست را کاهش داده و همچنین می‌تواند به صاف شدن چین‌های پوست روی گونه‌ها و خط فک کمک کند.

این روش مناسب زمانی است که پوست بیش از اندازه شل و یا چین و چروک بر روی آن به قدری عمیق باشد که روش‌های غیر جراحی قادر به بازیابی آن نباشد. البته این روش دارای محدودیت سنی بوده که بین 45 تا 65 سال سن معمول استفاده از روش جراحی لیفت صورت است.

در عمل لیفت صورت، یک فلپ از پوست در هر طرف صورت به عقب کشیده می‌شود. بافت های زیر پوست تغییر می‌کند و پوست اضافی برداشته می‌شود، بنابراین به صورت فرمی جوان‌تر می ‌دهد.

 • لیفت صورت فقط با برداشتن پوست اضافه Skin-only facelift  
 • لیفت سیستم آپونورتیک عضلانی سطحی SMAS rhytidectomy
 • لیفت صورت در سطح عمیق (deep-plane rhytidectomy)
 • Minimal Access Cranial Suspension (MACS) lift
 • لیفت صورت ترکیبی Composite facelift
 • لیفت صورت در سطح استخوان subperiosteal facelift
 • لیفت صورت با تزریق چربی face lift with fat injection
 • مینی لیفت صورت Mini face lift
 • لیفت عضله گردن platysmaplasty

عمل لیفت صورت کامل ترین و ماندگارترین روش جوانسازی بوده که در ذیل آن تکنیک‌های مختلف ریتیدکتومی را می‌توان با درمان‌های کمکی زیر پیاده‌سازی کرد.

 1. لیفت ابرو
 2. بلفاروپلاستی
 3. جراحی لیفت گردن
 4. ویزرلیپوی گردن
 5. پرکننده‌های زیر جلدی
 6. تزریق چربی به پوست
 7. لایه‌برداری با لیزر
لیفت کامل صورت
لیفت کامل صورت
لیفت پیشانی
لیفت پیشانی
لیفت مینی صورت
لیفت مینی صورت
لیفت گردن
لیفت گردن
لیفت مانکنی ابرو
لیفت مانکنی ابرو

لیفت صورت با روش غیر جراحی-غیر تهاجمی» در این روش جراح پلاستیک و زیبایی و یا متخصص پوست تشخیص می دهد که جوانسازی و فیس لیفت از طریق روش های غیر جراحی مؤثر بوده و قابل انجام است. لیفت صورت از طریق متد غیر جراحی ترکیبی از درمان‌های غیرتهاجمی یا کم تهاجمی جوان‌سازی پوست است که برای تازه کردن پوست پیر و آسیب‌دیده طراحی شده است.

عکس قبل و بعد لیفت صورت

این متد معمولا شامل تعدادی از روش‌های زیبایی است که خطوط و چین و چروک‌های ظریف را صاف می‌کنند، پوست سطحی آسیب‌دیده را لایه‌برداری می‌کنند یا از بین می‌برند، تولید کلاژن و الاستین جدید را تقویت می‌کنند و اثر لیفتینگ را ایجاد می‌کنند. در زیر نمونه هایی از روش غیر تهاجمی فیس لیفت آمده است.

 • پرکننده های تزریقی»این روش به حجم گونه ها از طریق موادی از قبیل رستیلن و ژوویدرم پرداخته و همچنین می تواند توخالی بودن شقیقه ها، انحنای گونه و ضعف چانه ها را برطرف نماید
 • نوروتوکسین‌ها» انواع بوتاکس،دیسپورت،زئومین و که اثر موقت بر شل کردن ماهیچه ها داشته و خطوط اخم و چروک صورت را به حداقل می رساند.
 • لایه بردارها: لایه برداری از طریق لیزر باعث افزایش و گردش سللو سطح پوست شده و آنها را بازسازی می کند
 • سفت کننده پوست: فیس تایت و اولتراپی که از تاثیر انرژی فرکانس رادیویی و اولتراسوند برای رساندن حرارت به سلول های تولید کننده کلاژن و الاستین در درم استفاده می شود.
 • لیفت با نخ: بخیه های قابل حل را زیر پوست قرار داده تا به عنوان داربست داخلی عمل کند و باعث تحریک و تولید کلاژن گردد.

ماندگاری لیفت صورت چه مدت است

دوام و ماندگاری لیفت صورت یکی از مهمترین دغدغه افرادی است که برای جوانسازی پوست خود این روش را انتخاب می کنند. البته بهتر است بدانید که پاسخ به این سوال به عوامل متعددی بستگی دارد که در راس آن خود فرد است که زمان را دستخوش تغییرات می کند. این موارد به دو دسته انتخاب روش لیفت و مراقبت های پوستی شخص برمیگردد.

ماندگاری در روش جراحی لیفت صورت نسبت به روش های دیگر بالاترین میزان را داشته و عدد بیان  تا شده توسط متخصصین بین 7 تا 10 سال می باشد. قابل ذکر است که انتخاب جراح متخصص، نوع متد فیس لیفت، تجهیزات و امکانات مورد استفاده در این امر تاثیر گذار است.

همچنین عواملی که مدت زمان فیس لیفت صورت را افزایش می دهد و شما را همچنان جوان نگه می دارد به عادت های فردی نظیر فعالیت های ورزشی، خواب مناسب، دوری از استرس و عصبانیت، شادابی و نشاط و عدم استفاده از دخانیات مربوط می شود.

چه دلایلی ماندگاری لیفت صورت را تضمین می دهد

مشاوره قبل از عمل لیفت صورت

هر لیفت صورت یک روش فردی است که نتایج آن به انتخاب بیمار، رویکرد جراحی و مدیریت پس از عمل بستگی دارد.

به دست آوردن یک تاریخچه پزشکی کامل و انجام یک معاینه فیزیکی کامل به منظور شناسایی کاندیدهای مناسب برای این روش مهم است.

علاوه بر این، نتایج و رضایت زمانی بهبود می یابد که یک رابطه قوی پزشک و بیمار و انتظارات واقع بینانه قبل از جراحی ایجاد شود.

رویکرد جراحی به اهداف زیبایی شناختی بیمار و تأثیرات پیری بر بافت های نرم بستگی دارد. انواع ریتیدکتومی مانند:

لیفت صورت SMAS

لیفت صورت MACS

لیفت صورت سطح عمیق

به درجات مختلف زیر واحدهای مختلف صورت را مورد توجه قرار می دهند.

همچنین مهم است که بدانیم لیفت صورت تنها یکی از روش‌های درمانی موجود برای جوان‌سازی صورت است.

درمان‌های کمکی مانند بلفاروپلاستی،لیفت گردن، ویزرلیپو ساکشن صورت و گردن، درمان‌های تزریقی و لایه‌برداری پوست باید در زمان جراحی در نظر گرفته شود تا نتیجه مطلوبی به دست آید.

در نهایت، مراقبت پس از عمل بسیار مهم است. اطمینان از پیروی از دستورالعمل‌ها و دسترسی آسان بیماران به جراح یا پرستار در صورت بروز عوارض، به کاهش اثرات نامطلوب از طریق مداخله به موقع کمک می‌کند.

شرایط و اقدامات قبل از لیفت صورت

ارزیابی کامل کیفیت پوست، چین و چروکها، اسکارها، نزول و آتروفی چربی، و تحلیل اسکلتی باید در طول مشاوره قبل از عمل انجام شود تا انتظارات واقع بینانه از نتایج جراحی ایجاد شود.

آنالیز و عکاسی صورت(نمای پایه ،جلویی، جانبی و مایل) با توجه ویژه به عدم تقارن صورت، بی نظمی‌های زوایای صورت و خطوط مو باید مستند شود تا اطمینان حاصل شود که بیمار و جراح انتظارات مشترکی دارند.

به بیمارانی که عمدتاً نگران شلی یا افتادگی پوست گردن با یا بدون باند پلاتیسمی هستند، ممکن است ریتیدکتومی SMAS و لیفت گردن همزمان پیشنهاد شود.

اگر چین های طرفی عمیق یا نزول چربی گونه یکی از ویژگی های اصلی باشد، ریتیدکتومی سطح عمیق یا لیفت کمکی میانی صورت توصیه می شود.

ریتیدکتومی کامپوزیت، که شامل یک رویکرد سطح عمیق با تغییر موقعیت اضافی SOOF است، برای بهبود بیشتر اتصال پلک به گونه پیشنهاد می شود.

بیماری‌های همراه عمده پزشکی مانند دیابت، نقص ایمنی، نیاز به استروئید، بیماریهای خونریزی‌دهنده و اختلالات بافت همبند می‌توانند ترمیم زخم را مختل کنند.

سیگار همچنین یک عامل خطر اصلی برای نکروز فلپ پوست به دلیل تأثیر نامطلوب آن بر پرفیوژن است. توصیه می شود که ترک سیگار حداقل 2-4 هفته قبل از عمل جراحی انجام شود و تا یک ماه پس از جراحی ادامه یابد تا بهبودی بهینه ممکن شود.

پرتودرمانی می‌تواند اثر مشابهی داشته باشد و ترجیحا باید از عمل بر روی این بیماران اجتناب شود.

 در برخی موارد، سابقه قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید همراه با سوختگی های متعدد نیز می تواند بیماران را مستعد مشکلات ترمیم زخم کند.

 بیماریهای خونریزی دهنده یا نیاز به رقیق کننده های خون می تواند به ویژه مشکل ساز باشد زیرا خطر تشکیل هماتوم را افزایش می دهد، که در حال حاضر یکی از شایع ترین عوارض در عمل جراحی لیفت صورت است.

 استفاده از داروها و مکمل های گیاهی با خاصیت ضد انعقاد نیز باید در صورت امکان 2 هفته قبل از عمل قطع شود.

ارزیابی قبل از عمل هر گونه سابقه روانپزشکی نیز برای ارزیابی انگیزه بیماردرخواست کننده جراحی مهم است.

بیماران مبتلا به اختلال بدشکلی بدن باید قبل از در نظر گرفتن جراحی توسط یک متخصص سلامت روان واجد شرایط ارزیابی شوند.

علاوه بر این، هر گونه بیماری مهمی که می تواند بر عمل جراحی تاثیر منفی داشته باشد، باید قبل از انجام یک عمل زیبایی مورد توجه قرار گیرد. برای بیمارانی که به طور کلی کاندیدای ضعیفی برای جراحی هستند، احتمالاً نباید جراحی رایتیدکتومی انجام شود.

وضعیت بستری و بیهوشی لیفت صورت

ارتباط و هماهنگی با ارائه دهندگان مراقبت‌های اولیه و متخصصان در مدیریت بیماری‌های همراه در عمل جراحی کشیدن پوست صورت حیاتی است، زیرا انجام عمل جراحی انتخابی بدون به حداقل رساندن خطرات قلبی ریوی قبل از عمل غیرضروری و خطرناک است.

در حین عمل، یک تلاش تیمی از پرستاران در حال گردش، تکنسین‌های جراحی، متخصصان بیهوشی و جراح برای ارائه مراقبت های جراحی با کیفیت بالا مورد نیاز است.

آماده‌سازی

بیمار روی تخت عمل به حالت خوابیده قرار می‌گیرد اگر بیمار انتوبه شود، لوله داخل تراشه با نوار چسب مخصوص در دهان ثابت می گردد تا به ایمن نگه داشتن راه هوایی کمک کند و در عین حال امکان دسترسی کافی به هر دو طرف صورت و گردن را فراهم کند.

پوویدون یدین یا ایزوپروپیل الکل ممکن است برای ضد عفونی و آماده‌سازی پوست استفاده شود.

مقادیر قابل توجهی از بی حس کننده موضعی یا محلول متورم کننده را با بی حس کننده موضعی رقیق قبل و در حین عمل تزریق می کنند تا نیاز به داروی بی هوش کننده را به حداقل برسانیم و هموستاز  به حداکثر برسد و از کبودی بعد از عمل جلوگیری گردد.

آنتی‌بیوتیک‌ها و استروئیدهای داخل وریدی نیز تجویز می شوند.

بیهوشی جراحی پوست کشی صورت براساس انتخاب جراح و شرایط فیزیکی بیمار با استفاده از بی‌حسی موضعی یا با بی‌هوشی عمومی قابل انجام است، در بیشتر موارد ریتیدکتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

استفاده از پروپوفول در طول بیهوشی عمومی ممکن است به کاهش تهوع بعد از عمل کمک کند. کنترل دقیق فشار خون حین عمل جراحی لیفت صورت به کاهش خطر هماتوم بعد از عمل کمک می کند.

بر مبنای تکنیک جراحی و اقدامات مورد نیاز، مدت عمل جراحی لیفت، صورت تقريبا 4 الی 5 ساعت می‌باشد.

در مورد وضعیت بستری معمولا این زیباجویان چندین ساعت تحت نظر قرار می‌گیرند، هر چند براساس شرایط بیمار و تشخیص جراح ممكن است نیاز به یک شب بستری در کلینیک یا بیمارستان وجود داشته باشد.

مراقبتهای بعد از جراحی لیفت صورت

محل برش‌ها با پانسمان مخصوص پوشانده شده است، پانسمان فشار ملایمی را برای به حداقل رساندن تورم و کبودی ایجاد می کند. ممکن است یک درن کوچک زیر پوست پشت هر دو گوش شما قرار داده شود تا خون یا مایع اضافی طی 24 ساعت اول تخلیه شود.
پس از لیفت صورت، ممکن است موارد زیرْ را تجربه کنید:

 • درد خفیف تا متوسط
 • تخلیه خونابه از درن
 • تورم
 • کبودی
 • بی حسی

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید در یک یا دو طرف صورت یا گردن ظرف 24 ساعت اول پس از جراحی
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم

در چند روز اول پس از جراحی:

 • با زاویه حداقل 30 درجه سر بالاتر از سطح قلب استراحت کنید.
 • داروهای انتی بیوتیک و مسکن را طبق توصیه پزشک مصرف کنید.
 • برای تسکین درد و کاهش تورم بعد از عمل، بر اساس دستورات پزشک از کمپرس سرد روی صورت خود استفاده کنید.
 • از فعالیت شدید فیزیکی و ورزشی خوداری کنید.

نکات قابل توجه دیگر شامل موارد ذیل است:

 • روز بعد از جراحی، جراح احتمالا لوله تخلیه را برمی دارد. جراح همچنین به احتمال زیاد پماد آنتی بیوتیک را روی برش ها می زند و پانسمان جدیدی را روی صورت شما قرار می دهد.
 • 48 ساعت پس از عمل جراحی استحمام و شتشوی سر و صورت و موها با شامپوی خنثی بلامانع است.
 • دو تا سه روز پس از لیفت صورت، ممکن است بتوانید پانسمان را به استفاده از بند کشی صورت تغییر دهید.
 • حدود یک هفته پس از جراحی، پزشک شما بخیه ها را برمی دارد و زخم را ارزیابی می کند.
 • احتمالاً بازدیدهای بعدی برای نظارت بر پیشرفت شما برنامه ریزی می شود.
 • خودمراقبتی در خانه در طی سه هفته اول به بهبودی شما کمک می کند و خطر عوارض را کاهش می دهد.
 • دستورالعمل های مراقبت از زخم را طبق دستور جراح خود دنبال کنید.
 • پوسته هایی که روی زخم شما ایجاد می شود را دستکاری نکنید.
 • لباس هایی بپوشید که از سمت جلو بسته می شوند. از لباس هایی که روی سر کشیده می شوند خودداری کنید.
 • از فشار یا حرکت بیش از حد بر روی و اطراف برش ها خودداری کنید.
 • طی هفته اول بعد از جراحی از استفاده لوازم آرایش خودداری کنید.
 • به مدت چهار هفته از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم در محل برش خودداری کنید. پس از آن از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • حداقل به مدت شش هفته از رنگ کردن، دکلره کردن یا سفت کردن موها خودداری کنید.
 • در هفته های بعد از لیفت صورت، ممکن است موهای خود را حالت دهید تا علائم برش را پنهان کنید.
 • ممکن است نیاز گردد شرکت در رویدادهای اجتماعی مهم را برای چند هفته به تعویق بیندازید.

تصویر آقایان بعد از عمل لیفت صورت

بهبودی بعد از جراحی لیفت صورت

 • ۱ الي ۲ روز بعد از عمل جراحي پانسمان برداشته و استحمام بلامانع است.
 • يك هفته بعد از عمل جراحي بيمار مي‌تواند سركار خود برگردد.
 • اكثر بخيه‌هاي بيمار قابل جذب است و در صورت نياز به كشيدن بخيه يك هفته تا 10 روز بعد از عمل جراحي انجام مي‌شود.
 • بيشتر بيماران ۲ تا ۳ هفته پس از عمل مي‌توانند به شكل عادي به كارهاي روزانه خود بازگردند.

بهترین متخصص جراح پلاستیک و زیبایی در تهران دکتر غلامحسین غرابی دارای بورد تخصصی از دانشگاه بهشتی و فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه شیراز بوده و با سابقه ترین فرد در این حوزه تخصصی می باشد.

سوالات متداول در مورد لیفت صورت
 1. از چه سنی می‌توان عمل لیفت صورت را انجام داد؟

به طور معمول بنا بر شرایط و معاینه فیزیکی چهره شما، انتظارات شما و نظر پزشک جراح پلاستیک، از سنین ۴۵ سالگی به بعد توصیه می‌شود.

 1. آیا کرم‌های موجود در بازار که به عنوان لیفت توزیع می‌شوند می‌توانند باعث لیفت صورت شوند؟

خیر. میزان نفوذ این کرم‌ها در حد پوست می‌باشد. در حالی که بیشترین عمل افت و ریزش صورت مرتبط با شل شدن نسوج نرم زیرجلدی است.

 1. من خانم ۶۰ ساله‌ای هستم که تحت درمان با داروهای قلبی عروقی و فشار خون هستم. می‌توانم متقاضی انجام عمل لیفت صورت باشم؟

بله. به شرطی که از متخصص قلب و عروق  تاییدیه انجام عمل جراحی را اخد نمائید.

 فشار خون شما حداقل یک ماه قبل از عمل جراحی لیفت صورت کنترل شود و داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپیرین و وارفارین را حداقل 5 الی 7 رو قبل از عمل جراحی قطع کنید.

 1. آیا شما عضلات صورت را حین کشیدن پوست صورت سفت می‌کنید؟

همواره از شنیدن این سؤال خوشحال می‌شوم چون نشان می‌دهد که متقاضیان در مورد درخواست خود اطلاعات کافی دارند. پاسخ به این سؤال مثبت است. عضلات شل و ول زیر پوست، سفت شده و پوست اضافی برداشته می‌شوند. سفت کردن عضلات از بروز پدیده “گردن بوقلمونی” ممانعت می‌کند و به فرد ظاهری جوان‌تر می‌بخشد.

یک جراح متبحر و موفق، همزمان هر دو جنبه عضلات و پوست را مورد اصلاح قرار خواهد داد.

6 آیا جراحی کشیدن پوست صورت، سایه سیاه و کیسه‌های زیر چشم را از بین می‌برد؟

در صورت وجود این حالت، بهتر است اقدام به انجام جراحی پلک کنید. چون این نوع جراحی، زیبایی نهفته و ناپیدای چشم‌هایتان را آشکار می‌کند.

اگرچه جراحی صورت اصلاحاتی در این زمینه انجام می‌دهد اما جوابگوی انتظارات چنین افرادی نمی‌باشد. افرادی که دارای حالت‌های مذکور هستند بهتر است اعمال جراحی کشیدن پوست صورت، بلفاروپلاستی و صاف کردن پوست را همزمان درخواست کنند.

 1. چرا بازنگری جراحی صورت از جراحی اولیه مشکل‌تر است؟

مشکل بودن بازنگری نسبت به جراحی اولیه دلایل متعددی دارد. بعد از هر گونه جراحی، زخم ناشی از جراحی، باعث ایجاد لایه‌ای ضخیم و خشن می‌شود که کار کردن با آن خیلی مشکل‌تر از کار کردن با بافت اصلی می‌باشد.

جایگاه اصلی و آناتومیک نقاط مورد نظر تغییر کرده و مهارت و دانش مورد نیاز برای انجام بازنگری از مهارت و دانش انجام جراحی اولیه فراتر است.

بازنگری جراحی کشیدن پوست صورت به دلیل لزوم انجام اصلاحات روی نتایج جراحی اولیه، ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد. بهتر است بیمار کاملا در جریان اتفاقات و اشکالات جراحی اولیه قرار گیرد تا با اگاهی کامل، مورد بازنگری قرار گیرد.

 1. رضایت نامه اگاهانه در طی مشاوره حضوری با جراح پلاستیک و زیبایی چیست؟

یعنی شما اطلاعات کامل راجع به تمام جنبه‌های جراحی اعم از مزایا و خطرات احتمالی، اقدامات قبل و بعد از انجام جراحی را به دست آورده‌اید و تصمیم‌گیری شما برپایه این اطلاعات و با اگاهی کامل و درخواست شخص شما می‌باشد.

 1. امکان دارد در مورد بخیه‌ها، توضیحات بیشتری بدهید؟

در اولین معاینه در صبح روز بعد از عمل، Drain  و پانسمان برداشته می‌شود. باید از بخیه‌های مجاور گوش‌هایتان به خوبی مراقبت کرده و برای ضدعفونی کردن و تمیز نگه داشتن، آنها را با پنبه آغشته به پراکسید شستشو دهید و روزی یکبار روی آنها پماد آنتی‌بیوتیک مالیده شود.

 بخیه‌هایی که به وسیله پماد لیز می‌شوند، هنگام برداشته شدن، درد کمتری ایجاد خواهند کرد. بعد از 5 الی 7 روز می‌توانید جهت برداشته شدن بخیه‌ها، مراجعه نمائید.

 1. آیا برداشتن Drain درد دارد؟

برداشتن Drain باعث ایحاد احساس حالت سوزش خفیف و موقتی توام با بی‌حسی  می‌شود. طبق اظهارات بیماران، برداشتن Drain بیشتر باعث ایجاد حالت ناخوشایند می‌شود تا احساس درد.

Refrences:

NIH

Mayo Clinic

ASPS

دیدگاه ها

تماس با دکتر غرابی 02122012931

ارتباط مستقیم با دکتر غرابی
پیام در واتس آپ پیج اینستاگرام تماس مستقیم با دفتر