پیلینگ یا لایه برداری پوست

روش استفاده از امواج رادیوفرکوئنسی، در طب نوین جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. این روش قابلیت ایجاد گرمای مطبوع در عمق بافت را دارد که با کمک آن شل شدگی بافت که در اثر افزایش سن یا ژنتیک بیمار یا افزایش و کاهش شدید وزن رخ می دهد، اصلاح می گردد. افرادی که به علت افزایش سن، ژنتیک یا تغییرات شدید و مکرر وزن دچار افتادگی و شل شدگی بافت های میانی و تحتانی صورت شده اند می توانند از این روش درمانی استفاده کنند.نتایج

استفاده از روش های پیلینگ یا لایه برداری برای درمان جای جوش، لک، جوانسای پوست و درمان منافذ باز پوست با نتایج خوبی همراه است.

بهبودی

در لایه برداری سطحی با اسیدهای میوه، بهبودی طی ۱ هفته حاصل می شود. در لایه برداری متوسط با TCA  بهبودی طی ۲ هفته و در لایه برداری عمیق با فنل طی ۲ ماه حاصل می گردد.

عوارض

پس از انجام کلیه روش های پیلینگ یا لایه برداری، مراقبت در مقابل آفتاب توسط ضد آفتاب های استاندارد به مقدار و فواصل تجویز شده الزامی است. عدم رعایت این نکته می تواند منجر به بروز لک های کم رنگ تر یا پر رنگ تر از پوست شود که احتمال بروز این عارضه در پوست های تیره بیشتر است.

اثرات جانبی

از روش های مختلف پیلینگ یا لایه برداری در درمان جای جوش، لک، جوانسازی پوست، درمان منافذ باز و چروک های ظریف استفاده می شود.

در لایه برداری سطحی با اسیدهای میوه، بیمار قرمزی و سوزش مختصری را تجربه خواهد کرد. به مدت ۳ تا ۵ روز باید از کرم های بازسازی کننده استفاده کند و از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری نماید.

در لایه برداری متوسط با TCA قرمزی و تورم ناحیه شدیدتر بوده و بر روی منطقه تحت درمان، پوسته هایی تشکیل می گردد. بیمار باید به مدت ۲ هفته از ترمیم کننده های توصیه شده توسط پزشک، استفاده نماید.

در لایه برداری عمیق با فنل، بیمار باید به مدت ۳ تا ۵ روز از پانسمان مخصوص استفاده کند و به مدت ۲ ماه از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری نماید.

وضعیت بستری

لایه برداری های سطحی نیاز به بستری ندارد و بیمار بلافاصله پس از عمل می تواند به کار روزانه برگردد. لایه برداری های متوسط با TCA نیاز به ۲۴ ساعت استراحت کردن و نیز پانسمان دارد و لایه برداری عمیق با فنل نیاز به یک هفته استراحت کردن و نیز پانسمان دارد.

بیهوشی

لایه برداری های سطحی نیاز به بیهوشی یا بی حسی موضعی ندارد. لایه برداری های متوسط تحت بی حسی موضعی و لایه برداری های عمیق با فنل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

مدت عمل

مدت زمان مورد نیاز برای انجام پیلینگ یا لایه برداری بر مبنای عمق و نوع لایه برداری متفاوت است:

  • در لایه برداری های سطحی با اسیدهای میوه مدت زمان مورد نیاز حدود ۲۰ دقیقه است.
  • در لایه برداری های متوسط با TCA مدت زمان مورد نیاز ۱ ساعت است.
  • در لایه برداری های عمیق با فنل مدت زمان مورد نیاز ۲ تا ۳ ساعت است.
تکنیک عمل

پیلینگ شیمیایی به طرق مختلف انجام می شود:

  • استفاده از آلفاهیدروکسی اسیدها، کلایکولیک اسیدها یا اسیدهای میوه که با درصدهای مختلف بر مبنای نیاز بیمار انجام می شود.
  • تری کلرو استیک اسید (TCA) سی تا پنجاه درصد که برای انجام لایه برداری در عمق متوسط استفاده می شود.
  • فنل که برای لایه برداری عمیق استفاده می شود.

انتخاب نوع پیلینگ بر مبنای رنگ و نوع پوست و نیز عمق درمان متفاوت است.