لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال روش نوینی در بازسازی پوست و تحریک ساختن رشته های کلاژن است که سبب افزایش قوام و سفتی پوست شده و چروک های ریز پوست را از بین می برد. با استفاه از این روش امکان بهبود و درمان جای زخم های مختلف هم وجود دارد. لیزرهای Co<sub>2</sub> و Ebrium – YAG در این زمینه کاربرد دارند.

نتایج

استفاده از لیزر فرکشنال در افرادی که چین و چروک های سطحی و کاهش قوام پوست صورت دارند، نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت. جای زخم، جای جوش، اسکار سوختگی و لک هم بسته به نوع و عمق ضایعه، با این روش قابل اصلاح یا بهبودی است. لیزر فرکشنال یکی از بهترین گزینه ها در درمان منافذ باز پوست است. با بکارگیری لیزر فرکشنال در درمان چروک های دور چشم، نتایج درخشانی حاصل می شود.

بهبودی

منطقه محل درمان طی چند روز تا ۱ هفته اول دچار تورم، قرمزی و زخم می شود که بیمار باید از دستکاری کردن آن ها جداً خودداری نماید. مصرف منظم داروهای ترمیم کننده به کاهش طول این دوره کمک می کند. طی ۲ ماه پس از درمان، بیمار باید از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری نماید. پس از ریختن زخم های پوست، استفاده از ضد آفتاب به مقدار و فواصل تعیین شده الزامی است. تغییر رنگ پوست و برنزه کردن از ۶ ماه قبل تا ۶ ماه بعد از درمان ممنوع است.

عوارض

تکنیک لیزر فرکشنال عوارض جانبی ناچیز و نادری دارد ولی در بعضی موارد، در صورت عدم انجام مراقبت های لازم عوارضی همچون تغییر رنگ پوست (تیره یا روشن شدن)، عفونت در محل درمان، حساسیت، قرمزی پوست و اسکار ایجاد می گردد.

اثرات جانبی

تورم و کبودی ناشی از لیزر فرکشنال طی ۱ هفته اول برطرف می شود و زخم ها حداکثر تا ۲ هفته خشک شده و جدا می گردند. طی این زمان استفاده مداوم از داروهای ترمیم کننده توصیه می گردد. بیمار از ۲۴ ساعت قبل از درمان باید از داروی پیشگیری از بروز تبخال استفاده کند.

وضعیت بستری

پس از انجام لیزر فرکشنال، بیمار دچار تورم، کبودی و زخم در محل می گردد که برای ۴۸ ساعت باید از پمادهای آنتی بیوتیک بر روی موضع استفاده نماید. پس از درمان، بیمار نیاز به استراحت ندارد.

بیهوشی

استفاده از روش لیزر فرکشنال تحت بی حسی موضعی است.

تکنیک عمل

در لیزر فرکشنال به وسیله تبخیر حرارتی، ستون هایی از بافت پوست تا عمق دلخواه بدون ایجاد آسیب در نواحی مابین برداشته می شود که منجر به تحریک ساخته شدن رشته های جدید کلاژن می گردد. تعداد جلسات و فواصل درمانی در افراد مختلف بسته به نوع ضایعه، رنگ پوست و سن متفاوت بوده و بین ۱ تا ۴ جلسه و به فواصل حداقل ۱ ماه است.