پروتز سینه

نخستین فرم پروتز سینه توسط Jacob W. Bosom در سال 1889 ثبت اختراع شد. این اختراع به بانوانی که به دلایلی مجبور به ماستکتومی کامل یا جزئی شده بودند کمک می‌کرد، دارای پستان‌هایی با ظاهری طبیعی‌تر باشند.

هر ساله بیش از 250000 نفر از بانوان در سراسر جهان مبتلا به سرطان پستان می‌شوند که شایع‌ترین نوع سرطان پس از سرطان ریه است. یکی از دلایل گسترش و محبوبیت تکنولوژی و دانش پروتز سینه می‌تواند آمار فوق باشد.

پروتزهای مدرن پستان

انواع مختلفی پروتز سینه متناسب با سلایق و سایز و فرم مورد نظر بانوان طراحی و به بازار عرضه شده است. با این حال، گاهی پروتزهای موجود در بازار با سلیقه شخص همخوانی نداردو در چنین حالاتی، امکان سفارش فرم که با رنگ پوست و شکل پستان مطابقت داشته باشد امروزه فرم وجود دارد. تمامی خصوصیات طبیعی پستان در این نوع پروتزها تقلید شده است.

فرم‌های سینه سفارشی با دست و با استفاده از اندازه‌گیری و محاسبات خاصی انجام می‌گیرد. برای انجام چنین محاسباتی از فناوری  Symmetry Scan استفاده می‌شود. این اسکنر به طراح اجازه می‌دهد قفسه سینه را اندازه‌گیری نموده و پروتزی را طراحی کند که برای محل جراحی متقاضی، متناسب باشد.

یکی دیگر از دلایل انجام عمل جراحی پروتز سینه، تغییر سایز و شکل پستان می‌باشد. انواع متداول پروتز سینه شامل دو نوع سالین و سیلیکونی می‌باشند. مطابق دستورالعمل‌های FDA، حداقل سن لازم برای انجام عمل پروتز سینه از نوع سالین 18 سال و برای نوع سیلیکون، 22 سال می‌باشد.

یکی دیگر از انواع پروتزهای موجود در بازار، نوع آدامس خرسی می‌باشد. این نوع از پروتزها که در اواسط دهه 2000 معرفی شدند، شکل خود را بسیار بهتر از انواع سالین و سیلیکون حفظ کرده و حالت بافت طبیعی‌تری حین لمس دارند. قوام ژل سیلیکون داخل ایمپلنت‌های آدامس خرسی به نحوی است که حتی با شکستن پوسته پروتز، شکل خود را از دست نمی‌دهد.

ایمپلنت‌های سالین و سیلیکونی گرد بوده و پرخش آنها در آینده مشکلی ایجاد نخواهد کرد. ایمپلنت‌های آدامس خرسی به شکل قطره اشک هستند و ظاهر سینه‌های حاصل از کاربرد این نوع پروتز، طبیعی‌تر به نظر می‌رسند. یکی از معایب این نوع، چرخش احتمالی پروتز است که با توجه به شکل قطره اشکی و گرد نبودن آن، بیشتر جلب توجه خواهد کرد. برای رفع اسن نقیصه، طراحی‌های جدید به سبکی انجام شده که به بافت‌های اطراف پروتز اجازه می‌دهد که داخل آن رشد کرده بدینصورت از چرخش احتمالی ان ممانعت می‌شود.

پروتز سینه چند سال دوام می‌آورد؟

طبق تخمین FDA پروتز حداقل باید ده سال ماندگاری داشته باشد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد برخی از پروتزها بسیار بیشتر و ببعضی دیگر خیلی کمتر دوام می‌آورند. در بعضی حالا، گذشت زمان موجب تغییر شکل پروتز می‌گردد.

آیا ایمپلنت‌های پستان سلامتی شخص را به خطر می‌اندازند؟

هر دو نوع سالین و سیلیکون که برای تقویت و بازسازی سینه مورد استفاده قرار می‌گیرند ایمن تشخیص داده شده‌اند. با این حال، تحقیقات در مورد ایمنی و تاثیر هر دو نوع، ادامه دارد.

به خاطر داشته باشید

انجام عمل جراحی، تنها گزینه موجود برای داشتن سینه‌های خوش‌فرم نیست. ورزش و تمرینات ورزشی مداوم و اصولی، می‌تواند به مبارزه با گرانش کمک کند. اگر ثابت قدم باشید یقینا نتایج دائمی عایدتان خواهد شد.

تکنیک‌های نظیر آنچه در ذیل آمده، در خوش فرم نشان دادن سینه‌ها موثر می‌باشد:

 • سبک‌های آرایشی
 • استفاده از سوتین مناسب
 • پوشیدن لباس دارای یقه
 • استفاده از نوار ورزشی برای بالا بردن سینه
 • استفاده از کات‌لت‌های سیلیکونی یا آبی برای دادن حجم به سینه‌ها
 • ماساژ سینه‌ها
 • هیدروتراپی

روش‌های استقرار پروتز سینه

 • ایجاد بر در چین طبیعی پوست و کاشت ایمپلنت از طریق آن
 • قرار دادن پروتز سینه از طریق برش زیر بازو به کمک آندوسکوپ
 • ایجاد برش در لبه آرئولا (قسمت هاله اطراف نوک پستان) و کاشت ایمپلنت سینه از طریق آن. استفاده از این روش ممکن است باعث بروز مشکلاتی در شیردهی شود. همچنین اطراف نوک پستان حساسیت خود را از دست بدهند.
 • در یکی دیگر از روش‌ها، نزدیک ناحیه شکم، برشی ایجاد شده و از آندوسکوپ برای انتقال پروتز سینه به محل اصلی، استفاده می‌گردد. بعد از استقرار پروتز در ناحیه مورد نظر، ایمپلنت با مایع نمکی (سالین) پر خواهد شد.

نوع پروتز و روش جراحی، بر موارد ذیل اثر می‌گذارد:

 • میزان درد بعد از عمل جراحی
 • نمای ظاهری پستان
 • ریسک جابجائی  پروتز سینه در آینده
 • ماموگرافی‌های بعد از عمل شما

جراح فوق‌تخصص می‌تواند شما را در تصمیم‌گیری بهتر، یاری کند

برای دریافت کامل‌ترین و جامع‌ترین مشاوره، بهترین نتیجه عمل و کمترین مخاطرات، دکتر غلامحسین غرابی فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، زیبائی و ترمیمی را برگزینید.